Zastosowanie łańcuchów napędowych
Łańcuchy napędowe są od wielu lat stosowane do przenoszenia napędu. To ważne części, które sprawdzają się w wielu dziedzinach przemysłu. Stanowią podzespoły różnych maszyn, a jednocześnie grupę połączonych ze sobą, ruchomych ogniw. Na ogół są wykonane wytrzymałej stali konstrukcyjnej. Na rynku są dostępne w wielu różnych formach. Ich zadaniem jest zapewnienie prawidłowego działania maszyn. Dowiedz się, gdzie przede wszystkim są stosowane!
Charakterystyka łańcuchów napędowych
Łańcuchy napędowe są odpowiedzialne za prawidłowe i optymalne funkcjonowanie maszyn. Sprawdzają się w wielu różnych przypadkach, dlatego ważny jest wybór odpowiedniego modelu. Na rynku dostępnych jest ich wiele różnych rodzajów. Stosowany typ łańcucha musi odpowiadać wymaganiom oraz warunkom pracy określonego urządzenia.
Do najważniejszych zalet przekładni łańcuchowych należy brak poślizgu. Dzięki temu możliwe jest zachowanie stałego przełożenia i uzyskanie stosunkowo dużej sprawności, w porównaniu do przekładni pasowych. W przypadku łańcuchów nie jest konieczne mocne napięcie wstępne, co ma miejsce przy stosowani przekładni pasowych. W efekcie wały oraz łożyska przekładni są mniej obciążone podczas pracy. Należy pamiętać, że łańcuchy napędowe emitują większy hałas niż przekładnie pasowe i wymagają regularnego smarowania. Zaniedbanie takiej konserwacji może doprowadzić do szybkiego zużycia się przegubów.
Rodzaje i zastosowanie łańcuchów napędowych
Wśród popularnych modeli łańcuchów wyróżnia się przede wszystkim te pierścieniowe. Są to proste modele, cechujące się wyłącznie połączonymi z bezpośrednio ze sobą ogniwami. Jak podkreślają specjaliści Centrum Zaopatrzenia Technicznego Polamel, są niezwykle wytrzymałe na rozciąganie. Znajdują zastosowanie w kotwiczeniu statków, są dodatkowym zabezpieczeniem przed poślizgiem. Mogą być montowane na oponach zimowych samochodów, a także do podnoszenia oraz wieszania ciężkich ładunków.
Łańcuchy drabinkowe są wykorzystywane w układach napędowych oraz jako cięgna dźwigniowa. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w budowie maszyn. Mogą być łączone pojedynczo, podwójnie bądź wielokrotnie. Z kolei łańcuchy tulejkowe są stosowane w maszynach wolnobieżnych oraz napędach pomocniczych. Nie są one przystosowane do pracy w silnie obciążonych napędach głównych, z uwagi na brak rolek. Łańcuchy płytkowe stosuje się przede wszystkim w przemyśle ciężkim oraz stoczniowym. Są wyjątkowo sztywne, w związku z czym doskonale sprawdzają się w podnoszeniu ciężkich ładunków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana