Zastosowanie wierteł węglikowych
Do produkcji wierteł stosuje się między innymi węgliki spiekane. Jest to materiał używany w produkcji narzędzi, wytwarzany metodą metalurgii proszkowej. Wiertła węglikowe to narzędzia przeznaczone głównie do obróbki twardych, trudnoobrabialnych metali. Ich cechą charakterystyczną jest trwałość. Węgliki spiekane to mieszanka węglika tytanowego, chromowego oraz wolframowego. Dzięki takiemu składowi narzędzie zyskuje twardość i odporność na uszkodzenia.
Charakterystyka węglików spiekanych
Węgliki spiekane to jedne z najtrwalszych materiałów wykorzystywanych do produkcji narzędzi skrawających. Dzięki bardzo dobrym właściwościom skrawalnym stosuje się je do produkcji, m.in. wierteł. Materiał ten jest twardy prawie tak samo jak diament, dlatego sprawdza się w obróbce twardych i miękkich metali. Ponadto, węgliki spiekane są odporne na ścieranie w temperaturach rzędu 700-1000 stopni Celsjusza. W obróbce metali stosuje się dwa główne rodzaje węglików: wolframowo-tytanowo-kobaltowe i wolframowo-kobaltowe. Zawartość kobaltu w tworzywie waha się w granicach 3-12%. Obrabiane nimi powierzchnie charakteryzują się niską chropowatością. Warto zauważyć, że narzędzia produkowane z wykorzystaniem węglików spiekanych są odporne na złamania, bardzo dokładne oraz że zapewniają płynność podczas procesu skrawania.
Gdzie stosuje się wiertła węglikowe?
Wiertła z węglików spiekanych to jeden z najpopularniejszych rodzajów narzędzi o wszechstronnym zastosowaniu. Wiertła węglikowe stosuje się zazwyczaj przy obróbce twardych materiałów, takich jak:
- stal nierdzewna,
- stal konstrukcyjna,
- stale węglowe, stopowe,
- stopy aluminium,
- stopy żaroodporne,
- żeliwo.
Wiertła węglikowe oferowane przez firmę MMC Hardmetal Poland Sp. z o.o. charakteryzuje duża twardość i wytrzymałość. Istotne jest, że wiertła tego typu mają szerokie zastosowanie i doskonale sprawdzają się w pracy w przemyśle samochodowym, lotniczym lub kolejowym. Długa żywotność wierteł i bezpieczeństwo podczas wiercenia głębokich otworów to kolejne istotne elementy, które decydują o rosnącej popularności wierteł z węglika spiekanego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana