Budowa prototypów maszyn i ich znaczenie w produkcji
Prototypy to urządzenia, które są tworzone przed skonstruowaniem maszyn przeznaczonych np. do masowej produkcji. Pozwala to zapobiec problemom, które mogłyby nastąpić w przypadku wprowadzenia do sprzedaży niewystarczająco przebadanych produktów. Tworzenie prototypów to kosztowny proces, gdyż ich budowa wymaga użycia specjalistycznej aparatury. Jeżeli prototyp spełnia wszystkie wymagania klienta, trafia na linie produkcyjne.
Dla jakich gałęzi przemysłu wykonuje się prototypy maszyn i urządzeń?
Zakłady zajmujące się budową prototypów, takie jak np. firma ASMP z Zabierzowa w województwie małopolskim, świadczą usługi dla różnorodnych gałęzi gospodarki. Między innymi realizują zlecenia dla przemysłu: budowlanego, motoryzacyjnego, poligraficznego, chemicznego, farmaceutycznego, cukrowniczego i spożywczego.
Jak przebiega produkcja prototypów?
Budowa prototypów to bardzo długi i skomplikowany proces, do którego należy się odpowiednio przygotować. Ich konstrukcja zawsze poprzedzona jest opracowaniem dokładnego projektu, opierającego się na wykonaniu niezbędnych pomiarów i obliczeń. Na podstawie przygotowanej dokumentacji technicznej tworzone są pierwsze testowe prototypy, które następnie poddawane są dwuetapowym testom weryfikacyjnym. Pierwszy z nich to próba Alfa, która ma na celu wychwycić wszystkie nieprawidłowości w działaniu urządzenia. Natomiast drugi test zwany Beta, polega na sprawdzeniu funkcjonalności prototypu w różnych sytuacjach i warunkach. Produkcja prototypów może rozpocząć się dopiero wtedy, gdy obydwie kontrole dadzą zadowalające efekty.
W jakim celu buduje się prototypy?
Budowa prototypów ma na celu zapobiec niepowodzeniom wynikającym z wprowadzenia do sprzedaży niewystarczająco przebadanych maszyn. Jest to niezwykle ważne dla firm, które chcą wprowadzić na rynek nowe urządzenia lub udoskonalić już istniejące. Dzięki różnorodnym testom, którym poddawane są prototypy, da się nie tylko wychwycić nieprawidłowości, ale także opracować skuteczne sposoby zapobiegania mogącym wystąpić w przyszłości awariom i usterkom. Dzięki temu można oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, ponieważ naprawa urządzeń na etapie testowania jest o wiele tańsza, niż usuwanie błędów w trakcie procesu produkcyjnego. Tworzenie prototypów może zatem uchronić przedsiębiorców przed popełnieniem kosztownych błędów, które mogłyby także wpłynąć niekorzystnie na wizerunek firmy, a nawet doprowadzić do zerwania dotychczasowych umów i kontraktów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana