Ciekawostki na temat zbiorników do pompowni ścieków
Gdzie powinna być umieszczona pompownia, jak ją dopasować do potrzeb instalacji i jak odpowiednio dbać o zbiornik? Jeśli planujesz wybudowanie pompowni, przyda Ci się garść przydatnej wiedzy na ten temat. Poniżej przeczytasz kilka interesujących informacji dotyczących projektowania, budowania i użytkowania pompowni ścieków. W dzisiejszym artykule prezentujemy 3 ciekawostki o zbiornikach PEHD do pompowni.
Zbiorniki PEHD – kształt dna
Wytrzymałość i szczelność zbiorników do pompowni ścieków to warunek konieczny do tego, by skutecznie i bezpiecznie usuwać ścieki poza budynek. W tym celu wykorzystuje się zbiorniki wykonane ze wzmocnionego polietylenu, czyli PEHD. Takie zbiorniki ma w swojej ofercie producent przepompowni i armatury INWAP HAAS. Większość zbiorników wyposażona jest w pokrywę PE. Jedną z ciekawostek jest natomiast kształt dna zbiornika. Niektóre modele mają dno klasyczne, jednak w sprzedaży znajdują się też zbiorniki z dnem specjalnym o kształcie stożkowym lub półkolistym. Taki kształt ułatwia czyszczenie tego elementu pompowni.
Wymiary zbiorników mogą się bardzo różnić
Wielkość zbiornika trzeba dobrać do planowanej intensywności użytkowania. Trzeba wziąć pod uwagę liczbę użytkowników, by ustalić pojemność i średnicę zbiornika PEHD do pompowni ścieków. Do gospodarstw domowych nadają się zbiorniki o średnicy 600, 800 i 1000 mm, natomiast 1500 mm to odpowiednie zbiorniki do systemów wielopompowych. Wysokość najniższych zbiorników przekracza 185 cm, ale spotyka się także modele o wyjątkowo dużej wysokości aż do 450 cm. Co ciekawe, ten parametr jest wielokrotnością segmentów układanych jeden na drugim.
W trakcie użytkowania można zmienić rozmiar zbiornika
Kolejnym interesującym faktem jest to, że raz skonstruowany zbiornik można powiększyć. Chodzi o sytuację, gdy poziom terenu wokół pompowni ścieków ulegnie podniesieniu – istnieje wtedy możliwość dodania specjalnej nadstawki, która zmieni parametr wysokości zbiornika. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można dodać nadstawkę w dowolnym momencie. Ciekawe informacje o zbiornikach pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą wyboru kontenera do Twojej instalacji. Warto je zapamiętać, by być przygotowanym na zakup, montaż i problemy, które mogą pojawić się w trakcie eksploatacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana