Skąd wzrost zainteresowania uprawą sorgo w Polsce?
W rolnictwie zawsze dąży się do poszukiwań nowych odmian pasz. Co jakiś czas wprowadzany jest jakiś egzotyczny gatunek, który może w jakimś stopniu zastąpić tradycyjne ziemniaki i kukurydzę. W takim przypadku spore znaczenie ma łatwość uprawy i odporność na szkodniki i choroby. Ostatnio wzrasta zainteresowanie sorgiem, zbożem do tej pory uprawianym w klimacie gorącym, a więc w Afryce, Meksyku, Indiach i Chinach. Dlaczego tak się dzieje?
Czym jest sorgo?
Sorgo jest starożytnym zbożem uprawianym w Afryce od tysięcy lat, głównie na pasze, ale również w celach spożywczych. Nie ma w sobie glutenu, więc wykorzystywane jest do przyrządzania alternatywnych dań dla ludzi uczulonych na ten rodzaj białka. Ziarna sorgo mają spory potencjał. Przetwory z nich zalecane osobom zmagającym się z różnymi chorobami przewodu pokarmowego, a także z problemami z gospodarką węglowodanową.
W Polsce coraz więcej rolników zainteresowanych jest uprawą sorga. Wpływa na to fakt, że jest to zboże rosnące bardzo wydajnie, odporne na suszę, pleśń i grzyby. Przede wszystkim jednak bardzo łatwo adaptuje się do nowych warunków. Zważywszy na przemiany klimatyczne w naszej strefie, gdzie niekiedy latem panują ogromne upały, sorgo może być świetną alternatywą dla rodzimych zbóż i roślin pastewnych.
Doświadczenie jednak uczy, że aby tego typu roślina rosła w rodzimych warunkach, trzeba dopasować jej rodzaj do konkretnych okoliczności. Innym aspektem jest dobre dobranie materiału siewnego, który najlepiej brać od dobrych dystrybutorów, takich jak AGRONAS, Otrzymasz tam wysokiej jakości nasiona i fachowe doradztwo z zakresu agrotechniki roślin. Dobre nasiona i wiedza na temat uprawy to gwarancja sukcesu.
Co można wyprodukować z sorgo?
Sorgo to zboże konsumpcyjne. W zależności od odmiany może być dodatkiem do pasz dla zwierząt albo produktem, który z powodzeniem używany będzie w przemyśle spożywczym. Prozdrowotne właściwości ziaren i mąki z sorgo, sprawiają, że pojawia się ono coraz częściej w naszej kuchni. Mąka z sorgo jest wolna od glutenu, a można ją stosować podobnie jak mąkę pszenną.
Pod względem kaloryczności przypomina inne zboża, a jego główną zaletą jest brak glutenu, dlatego tak chętnie wykorzystywane jest w diecie ludzi chorych na celiakię. Sorgo posiada bogaty skład dobrych witamin i mikroelementów, a przede wszystkim antyoksydantów. Dlatego znacznie obniża ryzyko nowotworów jelita grubego, pozytywnie wpływa na proporcje cholesterolu we krwi i poprawia działanie układu krwionośnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana