Co składa się na jakość herbaty ekologicznej?
Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich, jeżeli chodzi o spożycie herbaty – zwłaszcza czarnej. W ofercie lokali gastronomicznych stale znajduje się bardziej lub mniej ograniczony zestaw tego rodzaju napojów. Zgodnie z popularyzacją myśli ekologicznej, coraz częściej i na tym obszarze poszukuje się rozwiązań, które nie zagrażają środowisku naturalnemu. Warto sprawdzić, czym się charakteryzują.
Herbaty dostępne w dużych sieciach handlowych zawierają dużo „polepszaczy smaków”, sztucznie aromatyzujących mieszanki ziołowe. Uzyskana kompozycja może negatywnie wpływać na organizm przez obecność toksycznych substancji. Inną, istotną wadą tych produktów jest wielość plastikowych opakowań i wpływ silnych nawozów, które są stosowane podczas uprawy. Takie rozwiązania generują niepotrzebne odpady oraz zaburzenia w naturalnych procesach środowiskowych. Wyższość herbat ekologicznych można zaobserwować nie tylko przez pryzmat podobnych wartości, ale także w ocenie doznań, jakich się doświadcza w trakcie ich konsumpcji.
Właściwości „ekoherbat”
Pierwszą cechą „ekoherbat”, na którą warto zwrócić uwagę jest ograniczenie zawartości mikroplastiku. Mieszanki są zazwyczaj pakowane „luzem”, tj. nie wykorzystują torebek, w których znajduje się wspomniana substancja. Oddziałuje ona w negatywny sposób na środowisko naturalne, jak i organizm człowieka. To niezwykle drobne cząsteczki tworzyw sztucznych, szczególnie niebezpieczne dla zwierząt wodnych – jak dodaje pracownik firmy Julius Meinl. Proponowane produkty są pakowane zazwyczaj w papierowe pudełka bądź puszki, dzięki czemu pozwalają także na ograniczenie generowania niebiodegradowalnych odpadów.
Ważne jest również staranne wyselekcjonowanie składników, które nie są poddawane działaniu silnych nawozów. Ograniczenie środków chemicznych w uprawie ziół sprawia, że stanowią one lepszą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. Dodatkowym atutem takiego podejścia jest to, że dostawca herbaty nie wpływa negatywnie na procesy występujące w przyrodzie – silne substancje powodują zaburzenia w najbliższym otoczeniu uprawy. Brak takich „dodatków” powoduje również naturalny, głęboki smak napoju. Wystarczą odpowiednie komponenty mieszanki, aby sprawić, że będzie wyjątkowo smaczna.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze herbaty ekologicznej?
Postępując w zgodzie z wartościami, którymi powinna charakteryzować się osoba wyrażająca troskę o środowisko, należy wybierać producentów nieprzeprowadzających testów na zwierzętach. Herbaty nie zaliczają się do towarów umożliwiających takie eksperymenty, jednak większe koncerny działające na obszarze wielu branż mogą dokonywać podobne badania. Warto także sprawdzić, czy prezentowana oferta zawiera informację na temat posiadanych certyfikatów udowadniających swoją „ekologiczność”. Dzięki temu można mieć pewność, że jest to wysokojakościowa i bezpieczna mieszanka ziołowa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana