Czym charakteryzują się posadzki przemysłowe?
Wybierając podłogi do obiektów przemysłowych, handlowych i magazynowych, trzeba postawić na wytrzymałość oraz bezpieczeństwo. Powinny one zostać zaplanowane na etapie projektowania inwestycji. Muszą one spełniać określone wymogi, np. być odporne na ciężar, uderzenia, uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie. Ważne również jest, by posadzka była antypoślizgowa. Dowiedz się, co dokładnie wyróżnia posadzki przemysłowe.
Charakterystyka posadzek przemysłowych
Odpowiednia posadzka przemysłowa sprawdza się w przypadku większości obiektów użyteczności publicznej, w magazynach i halach przemysłowych. Zdarza się, że jest ona wykonywana w domach jednorodzinnych. Wpływają na to nowoczesna technologia oraz wysoka jakość materiałów wykonania. Takie podłoże jest funkcjonalne i dekoracyjne – zwłaszcza we wnętrzach industrialnych.
Posadzka przemysłowa cechuje się wysoką odpornością na nacisk. Dzięki temu można po niej jeździć ciężkim sprzętem, przede wszystkim wózkami widłowymi czy samochodami ciężarowymi.
Profesjonalnie wykonane posadzki są odporne na obciążenia termiczne oraz czynniki chemiczne. Są antypoślizgowe, dzięki czemu zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa osób przemieszczających się w obiekcie. Ich ważnymi cechami są również:
łatwość czyszczenia i konserwacji
szczelność,
wysoka estetyka.
Rodzaje posadzek przemysłowych
Posadzki przemysłowe można podzielić głównie ze względu na materiał, z którego są wykonywane. Jak wskazują specjaliści firmy budowlanej MIKOŚ, najczęściej spotyka się posadzki:
betonowe,
żywiczne,
cementowo-polimerowe,
ceramiczne.
Posadzki betonowe należą do najpopularniejszych. Cechują się wysoką wytrzymałością, pożądaną w obiektach produkcyjnych i przemysłowych. Mogą zawierać różne dodatki, np. tworzywa sztuczne, preparaty proszkowe lub włókna stalowe. Są najbardziej uniwersalne, sprawdzają się w wielu różnych miejscach.
Posadzki żywiczne cechują się mniejszą wytrzymałością niż betonowe. Są jednak wysoce odporne na środki chemiczne i starzenie się. Stosuje się tu spoiwa takie jak żywice akrylowe, epoksydowe lub winylowe.
Posadzki cementowo-polimerowe również są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz duże ciężary. Są one specjalnymi mieszankami cementów, włókien oraz wypełniaczy.
Posadzki ceramiczne z kolei doskonale sprawdzają się w przypadku znacznych i gwałtownych wahań temperatury. Są doskonałe tam, gdzie stosuje się silne środki chemiczne. Wykonuje się je z niewielkich płytek ceramicznych, układanych na specjalnych klejach mineralnych oraz epoksydowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana