Czym się różnią zboża jare od ozimych?
Choć na zbożach opiera się wiele podstawowych filarów produkcji spożywczej i uprawy rolnej, określenia takie, jak „jare” i „ozime” mogą brzmieć dla niektórych enigmatycznie. Nazewnictwo dwóch typów zbóż podkreśla różnice, jakie między nimi występują, a dotyczą one m.in. okresu wegetacyjnego czy wymagań dotyczących pielęgnacji i uprawy. W artykule wyjaśniamy, czym dokładnie różnią się zboża jare od ozimych.
Zboża ozime i jare – najważniejsze różnice
Podstawowa różnica, która determinuję klasyfikację zbóż na jare i ozime, obejmuje przede wszystkim kalendarz upraw. Zboża ozime wysiewane są jesienią – dzięki temu nasiona, które okrywa zamarznięta ziemia i śnieg, zimują i kiełkują na wiosnę. Jest to tzw. proces jarowizacji, podczas którego ujemne temperatury korzystnie wpływają na cykl rozwojowy, który później decyduje o prawidłowym zakwitnięciu.
Zboża jare wysiewa się wiosną. Zazwyczaj jest to okres od 3 dekady marca do 1 dekady kwietnia, a wysiane wówczas nasiona zyskują zdolność do rozwoju podczas trwania jednego okresu wegetacyjnego. Oznacza to, że ich wzrost rozpoczyna się tuż po zasianiu, dlatego też wydają plony jeszcze w tym samym roku, w którym zostały wysiane.
Warto podkreślić, że na rozwój i prawidłowy rozkwit zarówno zbóż jarych, jak i ozimych, wpływa stan gleby, czynniki atmosferyczne oraz rodzaj pielęgnacji. Decyzja o wyborze konkretnego typu nasion powinna więc być poparta dokładną analizą warunków w gospodarstwie oraz prognoz synoptyków.
Jak prawidłowo zasiać zboża ozime i jare?
Zboża ozime są znacznie bardziej wymagające niż zboża jare. Decyduje o tym przede wszystkim okres, w którym są wysiewane – mogą bowiem zostać uszkodzone przez zbyt wysokie temperatury, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo zająć się ich uprawą. Kluczem do uzyskania dobrych plonów jest wybór odpowiednich nasion. Jak mówi specjalista z firmy Rolimpex, producenta mieszanek traw i nasion rolniczych:
Niektóre gatunki zbóż ozimych bezproblemowo można wysiewać wszędzie, inne natomiast efektywnie plonują wyłącznie w określonych regionach kraju. Wysiew nieodpowiednich nasion może skutkować uzyskaniem słabego, nieregularnego plonu, a nawet ryzykiem przemarznięcia roślin.
Niezwykle ważne jest także dokładne przygotowanie gleby, rozsianie odpowiedniej liczby nasion, a także zabezpieczenie ich przed szkodliwymi chorobami. Analogicznie w przypadku zbóż jarych: warto zwrócić szczególną uwagę na dobór nasion do warunków panujących w gospodarstwie. Gleba, w której mają zostać zasiane, powinna być odkwaszona, potraktowana nawozami oraz herbicydami – w przypadku terenów o dużym zachwaszczeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana