Klasyfikacja wyrobów hutniczych
Gdy szukamy definicji wyrobów hutniczych, docieramy do asortymentu produkowanego nie tylko przez same huty, ale także firm, które zajmują się dalszą obróbką metali i stopów. W naszym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób możemy klasyfikować wyroby hutnicze – te pochodzące bezpośrednio z hut oraz te w formie półproduktów i elementów konstrukcji stalowych.
Formy metali i stopów przeznaczone do dalszej obróbki
Huta według naszego słownika języka polskiego to zakład metalurgiczny, w którym wytapia się metale z rud. Wyrobami hutniczymi nazywamy jednak nie tylko produkty, które pochodzą wyłącznie z takich zakładów – ale od nich zaczniemy, bo taka jest kolej prac z metalami. Formy pochodzące bezpośrednio z hut dzielimy na kilka grup: sztaby, kęsy i kęsiska oraz śrut. Sztaby mają zwykle kształt zbliżony do prostopadłościanu, to elementy odlewane. Kęsy i mniejsze od nich kęsiska to pierwszy produkt walcowania w postaci prętów, zazwyczaj o przekroju prostokąta. Śrut natomiast to po prostu niewielkich wymiarów cząstki metalu. To podstawowa klasyfikacja wyrobów hutniczych.
Wyroby hutnicze po obróbce plastycznej i dalszej
Wyroby hutnicze trafiają do dalszej obróbki. Jak ona wygląda? - Pierwsza „faza” to zawsze obróbka plastyczna. Według definicji to wywieranie nacisku, który przekracza granicę plastyczności materiału. Mówimy więc o kuciu, walcowaniu, wyciskaniu,, ciągnieniu, toczeniu itd. Z tego, co wychodzi z huty, produkuje się gotowe elementy do zastosowania, np. pręty stalowe do użycia w betonie zbrojonym, żelbecie. Jak obserwujemy w ofercie firmy Hurtostal2 ze Szczecina, samych prętów zbrojeniowych jest na rynku sporo – i nie chodzi wyłącznie o ich średnicę. Mówimy o prętach zbrojeniowych gładkich i żebrowanych, prętach kwadratowych. Do prętów dochodzą jeszcze przeróżne inne gotowe elementy: kątowniki, płaskowniki i kształtowniki (HEB, HEA, IPE, IPN, teowniki, dwuteowniki, ceowniki), profile zamknięte i rury.
Wyroby hutnicze to też wszelkiego rodzaju blachy, w tym blacha czarna i blachy trudnościeralne, blachy ocynkowane, czy powlekane; blachy faliste i trapezowe – można je klasyfikować na różne sposoby. Są stosowane w budownictwie i przeróżnych gałęziach przemysłu, na przykład w przemyśle motoryzacyjnym i elektrotechnicznym. Wyjątkowo trwałe są blachy walcowane na zimno, które można dodatkowo polerować – wykonuje się z nich między innymi karoserie samochodów, czy obudowy maszyn i urządzeń.
Wyroby stalowe to dziś bardzo obszerna grupa produktów o zróżnicowanym zastosowaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana