Jak działają separatory magnetyczne?
W przemyśle produkcyjnym czy recyklingowym separatory magnetyczne mają swoje stałe miejsce. Dlaczego? Ponieważ często istnieje ryzyko wystąpienia w materiałach sypkich drobnych elementów metalowych, które trzeba skutecznie wyłapać i odseparować. Nie sposób zrobić tego ręcznie, dlatego konieczne jest zastosowanie wysokowydajnych i skutecznych maszyn. Jak działają takie separatory magnetyczne? Przeczytaj o tym poniżej!
Budowa i zasada działania separatora magnetycznego
Separatory magnetyczne można podzielić na te działające pod wpływem pola elektromagnetycznego i magnesu stałego. W przypadku pierwszego typu przyciąganie metalowych drobinek jest możliwe dzięki wytwarzaniu pola magnetycznego na skutek przepływającego prądu przez obwód elektryczny. Drugi rodzaj to sprzęt z magnesem stałym ferrytowym lub neodymowym. Jak wskazuje producent separatorów magnetycznych firma „LUXOR – Maszyny do odpadów” z Lublina, rodzaj zastosowanego sprzętu zależny jest od separowanej frakcji oraz miejsca rozdzielania odpadów metalowych.
Na przeróżnych liniach montowanych w fabrykach najczęściej stosowane są separatory magnetyczne i elektromagnetyczne nadtaśmowe. To urządzenia, które wykorzystują siłę magnesów oraz pola elektromagnetycznego i przyciągają elementy metalowe spośród wszystkich produktów przesuwających się po taśmie. Innym wariantem urządzeń separujących są:
- bęben magnetyczny;
- rekuperator magnetyczny.
Dlaczego trzeba wyposażyć firmę w separatory magnetyczne?
W przypadku firm produkcyjnych z różnych branż urządzenia separujące do metalu chronią produkty przed obecnością części metalicznych. Podobnie jest w przypadku np. zakładów recyklingowych zajmujących się segregacją odpadów. Wydzielanie każdej frakcji z segregowanych śmieci jest kluczowe dla uzyskania jednolitych rodzajów odpadów. Ludzkie oko nie jest w stanie wyłapać wszystkich elementów metalowych, dlatego konieczne jest zaopatrzenie się w separatory magnetyczne. Poza tym ręczne oddzielanie ostrych odpadów metalowych może być niebezpieczne. Separatory nadtaśmowe mogą też chronić wszystkie elementy linii zakładowych przed dostaniem się drobnych elementów do ruchomych części przekładni czy silników.
Zalety zastosowania separatorów magnetycznych
Poza wszystkimi dotychczasowymi zaletami urządzeń separujących do metalu warto wymienić jeszcze jeden. W odróżnieniu od sprzętów elektromagnetycznych nie wymagają zasilania prądem elektrycznym do przyciągania elementów. Jest w nim tylko jeden silnik, który wymaga zasilania stałego. A to przekłada się na niższe koszty eksploatacji.
Wybierasz separator magnetyczny do swojej firmy? Zdecyduj się na współpracę z najlepszymi producentami!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana