Jak obliczyć akcyzę za samochód z USA?
Import auta z USA wiąże się z różnymi wydatkami, uwzględniając nie tylko cenę pojazdu, prowizję pośrednika i koszt transportu samochodu do Polski, ale także akcyzę i podatek VAT. Wysokość opłat celno-skarbowych nie jest stała i zależy od kraju, w którym odbywa się odprawa celna, a także pojemności silnika. Jak obliczyć akcyzę i inne koszty związane z importem auta z USA? Podpowiadamy.
Dlaczego warto zdecydować się na import auta z USA?
Zakup auta w USA staje się alternatywą dla zakupów dokonywanych na europejskim rynku. Jest to związane przede wszystkim z atrakcyjną ceną samochodów, które oferowane są na aukcjach w USA, a także lepszym standardem ich wyposażenia i jakością podzespołów. Auta produkowane na europejski rynek mogą znacząco różnić się od pojazdów przeznaczonych na rynek amerykański. Co więcej, auta wystawiane na aukcjach w USA mają znacznie mniejszy przebieg. Decydując się na import auta z USA, który możemy zlecić np. firmie JankesCar, zyskujemy okazję do zakupu kilkuletniego pojazdu wysokiej klasy. W Europie dostępne są w okazyjnej cenie przede wszystkim auta o dużym przebiegu i bogatej historii, których średnia wieku to około 10 lat. Suma kosztów związanych z zakupem auta na aukcji w USA pozwala sporo zaoszczędzić w porównaniu do zakupu samochodu na europejskim rynku, co jest jedną z największych zalet tego rozwiązania.
Import auta z USA - wysokość opłat celno-skarbowych
W kosztach związanych z zakupem auta w USA musimy uwzględnić niezbędne opłaty celno-skarbowe, czyli cło, podatek VAT i akcyzę.
Cło, które musimy opłacić za sprowadzany do Polski samochód to około 10% wartości pojazdu. Wysokość podatku VAT uzależniona jest m.in. od tego, do jakiego portu trafi nasz samochód.
Podatek VAT dla samochodów sprowadzanych do Polski to 23% wartości samochodu, jednak decydując się na sprowadzenie auta do Niemiec, zapłacimy 19% podatek VAT. Jeżeli samochód zaliczany jest do klasyków amerykańskiej motoryzacji i ma ponad 30 lat, to podatek VAT obniżony jest do 7%.
Wysokość kosztów związanych z akcyzą zależna jest od pojemności silnika, wynosząc:
3,1% dla samochodów o pojemności do 2.0 litrów,
18,6% dla samochodów o pojemności powyżej 2.0 litrów.
Samochody zabytkowe są zwolnione z cła i akcyzy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana