Jak powstają formy wtryskowe?
Wtryskiwanie tworzyw sztucznych stanowi podstawową metodę kształtowania elementów plastikowych. Proces ten polega na wtłaczaniu stopniowego tworzywa do formy, gdzie później zastyga. W taki sposób powstaje tzw. wypraska. Jej konstrukcja ma wpływ na pracę formy, trwałość i wydajność, a także koszt jej wytworzenia. W jaki sposób powstają formy wtryskowe?
Czym są formy wtryskowe?
Formy wtryskowe to jeden z elementów wyposażenia wtryskarki. Pozwalają produkować wyroby z tworzyw sztucznych o konkretnych parametrach, wymiarach i kształtach. Formy wtryskowe do tworzyw sztucznych spełniają najważniejsze zadanie w trakcie wtryskiwania, ponieważ to w nich materiał, który jest poddawany obróbce, przybiera swój finalny kształt. Dlatego tak ważna jest precyzja w trakcie projektowania form wtryskowych. Forma wtryskowa zbudowana jest z kilku układów funkcjonalnych. Można wśród nich wyróżnić m.in. układ wlewowy, chłodniczy, usuwania wlewaka i wypychania wypraski. Poza tym w skład formy wchodzi też gniazdo formujące, napęd płyt i segmentów.
Na czym polega produkcja form wtryskowych?
Wytwarzanie form wtryskowych można podzielić na kilka etapów, takich jak:
- wykonanie projektu detalu i formy,
- wykonanie formy,
- wstępne próby,
- dopracowanie form po wstępnych próbach,
- próby końcowe.
Pierwszy etap stanowi przygotowanie projektu detalu w 2D i 3D w zależności od tego, czy detal ma prosty czy skomplikowany kształt. Na podstawie projektu detalu wykonuje się szczegółowy projekt formy wtryskowej. Na jego bazie powstaje forma w metalu.
Zwykle od podstaw powstaje gniazdo formujące i nieznormalizowane części. Forma później zostaje złożona, poddana wstępnym próbom wtryskiwania i po poprawkach wykonuje się ostateczne próby końcowe u Klienta. Takie produkty oferuje m.in. producent detali z tworzyw sztucznych CAD-production, który dba o zadowolenie swoich Klientów.
Jakie zalety mają formy wtryskowe?
Wysokiej jakości formy wtryskowe zapewniają przede wszystkim precyzyjną produkcję detali o określonym kształcie. Taki proces jest jedną z najbardziej wydajnych metod produkcji skomplikowanych części z tworzyw sztucznych. Znacznie usprawnia cały proces i pozwala uniknąć kosztownych przestojów w pracy. Warto więc korzystać z usług renomowanych firm zajmujących się precyzyjnym formowaniem wtryskowym z zachowaniem niezwykłej dokładności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana