Jak powstają pręty kute?
Pręty kute są wyrobami metalurgicznymi, które podlegają dalszej obróbce plastycznej w celu przystosowania ich do wytwarzania półproduktów. Służą one do produkcji maszyn, urządzeń i konstrukcji. Pręty kute mają wiele rozmiarów i form. Dzięki temu ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Wyroby tego rodzaju poddaje się przede wszystkim obróbce skrawaniem, dzięki której zyskują wiele przydatnych właściwości. Jak dokładnie powstają? Sprawdź.
Na czym polega kucie prętów stalowych?
Jedną z podstawowych metod obróbki prętów jest tak zwane kucie swobodne. Zanim jednak producent przystąpi do tego etapu, pręty muszą zostać walcowane, aby mogły uzyskać pożądany kształt.
Kucie to oddziaływanie dużej siły mechanicznej na pręty poddawane obróbce. Elementy stalowe muszą być wcześniej rozgrzane do odpowiedniej temperatury. Większe pręty są kute na specjalnej prasie, mniejsze zaś na kowadle. Formowanie materiału w ten sposób przebiega dosyć swobodnie, ponieważ pręty nie są niczym ograniczone. Dzięki temu można uzyskać rozmaite kształty i rozmiary wyrobów. Firma Rostal z siedzibą w Kostrzeszynie najczęściej wykonuje pręty o okrągłym i kwadratowym przekroju charakteryzujące się długością od 1,5 do 6 metrów.
Kucie jest metodą obróbki wykorzystywaną w przypadku prętów o większych przekrojach. Wpływa to przede wszystkim na oszczędność czasu i energii. Kształtowanie wyrobów metodą walcowania lub ciągnięcia wymagałoby zastosowania specjalistycznego sprzętu, który jest przede wszystkim drogi i mało wydajny.
Zastosowanie prętów kutych
Zastosowanie prętów kutych jest naprawdę szerokie. Elementy te wykorzystuje się przede wszystkim w:
budownictwie,
przemyśle maszynowym,
przemyśle narzędziowym.
Materiał ten ze względu na swoją wytrzymałość doskonale nadaje się do podtrzymania dużych konstrukcji. Pręty stalowe mogą przybierać różne kształty przekroju, w tym okrągły, kwadratowy, prostokątny sześciokątny. Poza wyżej wymienionymi zastosowaniami często wykorzystywane są także do produkcji ozdobnych bram, balustrad poręczy, ogrodzeń i wielu innych.
Uszlachetnianie stali
Uszlachetnianie stali, nazywane także łuszczeniem służy do obróbki powierzchni prętów stalowych. Działanie to ma na celu nadanie produktom pożądanych wymiarów z określoną tolerancją. Walcowanie i kucie prętów mogą pozostawiać na ich powierzchni pewne niedoskonałości. Zadaniem łuszczenia jest mechaniczne usunięcie wierzchniej warstwy wyrobów. Dzięki tej metodzie obróbki parametry prętów są ściśle dostosowane do potrzeb odbiorcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana