Jak zwiększyć efektywność pracy obrabiarki numerycznej?
Obrabiarka sterowana numerycznie (CNC) to nowoczesne urządzenie, posiadające szeroki zakres zastosowań. Obrabiarki CNC służą do wykonywania rozmaitych prac obróbkowych metalu: toczenia, frezowania, wycinania laserowego, wiercenia, a także gięcia blach. Istnieją jednak zadania, w przypadku których tradycyjne obrabiarki numeryczne mogą okazać się niewystarczające. Co zrobić, by zwiększyć efektywność pracy obrabiarki numerycznej?
Maszyny zadaniowe (specjalne) i ich rola w zwiększaniu efektywności pracy obrabiarek
Doświadczenia płynące z pracy z wykorzystaniem typowych, podstawowych wersji obrabiarek numerycznych CNC, które w określonych przypadkach nie są wystarczające, stały się podstawą do budowy urządzeń o przeznaczeniu specjalnym.
Maszyny specjalne budowane są w oparciu o indywidualne potrzeby konkretnego klienta, co wiąże się z budową urządzenia praktycznie od podstaw. Urządzenia zadaniowe mogą pracować zarówno indywidualnie, jak i w gniazdach lub w ciągach produkcyjnych.
Maszyny specjalne stosowane są wtedy, gdy urządzenia skrawające w wersjach podstawowych nie są wystarczające lub proces ich przystosowania do wykonywania określonych, bardziej zaawansowanych czynności obróbczych, byłby kosztowny lub wysoce skomplikowany. Maszyny zadaniowe stosuje się zazwyczaj w przypadkach powtarzalnej produkcji określonego rodzaju detali, których wykonanie nie byłoby możliwe przy użyciu tradycyjnych maszyn CNC.
Godną polecenia firmą, oferującą zarówno obrabiarki numeryczne w wersjach tradycyjnych, jak i maszyny w wykonaniach specjalnych, jest KF Domena.
Czym wyróżniają się maszyny w wykonaniach specjalnych?
Budowa maszyn specjalnych przeznaczonych do określonych zadań, jest odpowiedzią na stale rosnące zainteresowanie urządzeniami ściśle związanymi z konkretnym rodzajem obróbki lub z określoną technologią. Istnieją sytuacje, w których inwestycja w sprzęt ogólnego zastosowania nie jest opłacalna, gdyż indywidualnie zaprojektowana i zbudowana maszyna specjalna zrealizuje proces produkcyjny, przy znacznie niższych kosztach i w krótszym czasie.
Jedną z podstawowych cech, wyróżniających maszyny specjalne na tle tradycyjnych obrabiarek, jest wysoka odporność na pył żeliwny – spora część urządzeń specjalnych została zaprojektowana bowiem do obróbki żeliwa „na sucho”. Warto tutaj wspomnieć, że to właśnie zapylenie obrabiarek pyłem żeliwnym stanowi jeden z głównych powodów awarii maszyn. Wyeliminowanie tego problemu, znacząco zwiększa efektywność i wydajność obrabiarki, gwarantując jej bezawaryjną pracę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana