Jaki typ palet transportowych powinieneś wybrać?
Planujesz eksport towarów poza Unię Europejską? A może jednorazowy transport okazyjny? Zastanawiasz się, jaki rodzaj palet powinieneś wybrać do swoich potrzeb? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące dokonania tego wyboru. Porozmawiamy o typach palet używanych na naszym rynku, wymogach i kosztach. Zapraszamy serdecznie do czytania!
Jakie palety wybrać do transportu w Unii Europejskiej?
Najsolidniejsze są oczywiście palety drewniane w standardzie EPAL, czyli tak zwane europalety. Są one świetnym wyborem, jeśli planujemy używać ich regularnie w transporcie dóbr na terenie Unii Europejskiej. Dzięki standaryzowanym wymiarom mogą one być z łatwością przechowywane jedna na drugiej, a także świetnie mieszczą się na pakach samochodów ciężarowych — zawsze możemy spodziewać się, że zmieścimy tyle samo europalet. Palety euro EPAL produkowane przez takie firmy jak Starpal Małgorzata Lisowska Sp.k. mają stałe wymiary 1200x800x144 mm. Ich nośność dynamiczna wynosi 1500 kilogramów, a nośność statyczna aż cztery tony. Możemy z ich wykorzystaniem wielokrotnie przewozić nawet najcięższe ładunki.
Jeśli nie planujemy jednak transportu międzynarodowego, możemy zastosować tańsze zamienniki. Do mniej obwarowanego różnymi normami i przepisami transportu lokalnego warto zakupić paletę przemysłową, która będzie przystosowana dokładnie do przewożonych przez nas towarów. Palety niespełniające norm europejskich są znacznie bardziej atrakcyjne cenowo, a spełnią swoje zadanie w lokalnym transporcie równie dobrze, co europalety. Pomimo braku rygorystycznych norm palety te wciąż są solidnie zbudowane i odporne są na znaczne obciążenia. Warto rozpatrzyć jest w tej kwestii zakup używanych palet przemysłowych, które poddane zostały niezbędnym naprawom. Jeśli planujemy jednak ekspediować jednorazowy transport okolicznościowy, to najlepszą opcją może być dla nas paleta jednorazowa o wymiarach 1200x800 mm. Jest ona tańszym zamiennikiem palet euro EPAL. Jej budowa pozwala na bezpieczne przewiezienie towaru, jednak nie powinna być używana więcej niż raz.
A jakie poza nią?
Wewnątrz Unii Europejskiej, z małym wyjątkiem w postaci Portugalii, nie ma wymogu używania palet fitosanitarnych, czyli sterylizowanych poprzez specjalną obróbkę termiczną. Poza nią często musimy jednak w nie zainwestować wszędzie tam, gdzie obowiązuje standard ISPM 15. Elementy drewniane mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania szkodliwych owadów i bakterii w obcych biomach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana