Jakie funkcje pełnią rolki dociskowe w transporcie taśmowym?
Transport taśmowy zrewolucjonizował produkcję – rozmaite konstrukcje przenośnikowe są dostosowane do przewozu różnych grup towarów i mogą pracować praktycznie w każdych warunkach. Oznacza to większość wydajność przedsiębiorstw, a także oszczędności finansowe. Przenośniki taśmowe uznawana są za najbardziej uniwersalne i wszechstronne – nadają się bowiem do przesyłu zarówno materiałów sypkich, jak i wrażliwych na uszkodzenia drobnych elementów.
Zasada działania przenośników taśmowych
Przenośniki taśmowe pracują dzięki ruchom przesuwnym taśmy, która napędzana jest kołami pasowymi lub wałkami. Pas tworzy pętlę, która opasuje wałek napędzający z jednej strony, a z drugiej wałek napędzany. Taśma jest naprężona w taki sposób, aby ściśle przylegać do wałka, co przekłada się na możliwość osiągania wysokiego współczynnika tarcia. A zatem obracające się wałki wytwarzają siłę pociągową, która przesuwa taśmę wraz ze znajdującym się na niej ładunkiem.
Ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowe działania przenośnika jest optymalne napięcie taśmy. W tym kontekście kluczowe jest znaczenie rolek napinających. Istotne jest także właściwe prowadzenie taśmy, za co odpowiadają rolki prowadzące i dociskowe. Są to komponenty, które zapobiegają zsuwaniu się i przesuwaniu taśmy.
Znaczenie rolek dociskowych
Rolki dociskowe powleczone są warstwą z tworzywa sztucznego, która zapewnia dobra przyczepność i właściwy poziom amortyzacji. Może być to guma, poliamid oraz poliuretan. Korpusy wykonywane są najczęściej z aluminium lub żeliwa.
Rolki dociskowe służą do pozycjonowania przemieszczanego produktu na czas wykonania konkretnej operacji – na przykład napełnienia opakowania. Ponadto pozwalają na efektywne dociśnięcie klejonych powierzchni, co jest wykorzystywane podczas etykietowania. Dzięki rolkom dociskowym zapobiega się cofaniu towarów na taśmie oraz zatrzymuje się ładunek przed konkretnym urządzeniem. Rolki umożliwiają także nadanie określonej prędkości, jaka jest potrzebna do przejścia przez określoną strefę oraz gromadzenie produktów w strefie buforowej.
Dystrybutorem rolek dociskowych jest firma P&S, która specjalizuje się w sprzedaży elementów do transportu wewnętrznego. Warto wiedzieć, że rolki dociskowe są znacznie bardziej wytrzymałe od rolek z łożyskiem kulkowym. W tym przypadku łożyska mogą być osadzane na wałkach i blokowane klinem albo pierścieniem. Łożyska mogą być także zespolone z wałkami. Tego typu rozwiązania przekładają się na możliwość przenoszenia dużych obciążeń kosztem prędkości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana