Jakie klasy mięsa wieprzowego wyróżniamy?
Mięso wieprzowe jest jednym z najbardziej popularnych na polskich stołach. Chociaż wielu uważa, że należy je wyeliminować z diety, to jednak ma ono wiele wartości odżywczych, które sprawiają, że warto raz na jakiś czas zjeść potrawę, która wywodzi się z tego gatunku mięsa. Do wyboru jest między innymi karkówka, szynka, golonka lub schab. Jednak nawet podroby wieprzowe mają swoich amatorów.
Co zalicza się do mięsa wieprzowego?
Wieprzowiną określa się mięso pochodzące ze świni. Praktycznie każdy jej kawałek nadaje się do spożycia. Do najbardziej popularnych zalicza się podgardle, słoninę, karkówkę, schab oraz polędwiczki, żeberka, łopatkę, szynkę, golonkę i ogony.
Poza tym, do sprzedaży dopuszczone są podroby wieprzowe, czyli wnętrzności. Smakosze szczególnie cenią sobie ozory, nerki oraz żołądki. Nie brakuje również amatorów móżdżku, serc, wątroby lub jelit oraz śledziony. Można więc śmiało stwierdzić, że z jednej świni można uzyskać wiele elementów, które nadają się do spożycia i są chętnie konsumowane.
Jakie są klasy mięsa wieprzowego?
Mięso świni dzieli się na kategorie, według których są sprzedawane. Za klasę I uchodzi chuda wieprzowina, bez ścięgien, a tłuszcz międzymięśniowy nie może przekroczyć 15%. W tym przypadku nie ma możliwości, aby znajdował się tam tłuszcz zewnętrzny. Klasę II dzieli się na dwie podkategorie. Pierwsza z nich ma literę A oznaczającą mięso nieznacznie tłuste, a tłuszcz wewnętrzny musie mieścić się między 16, a 20%. W drugiej podkategorii, która ma symbol II B, dopuszczalna ilość tłuszczu to 21 do 45%.
W klasie III mięso jest chude, ścięgniste, a tłuszcz międzymięśniowy wynosi do 25%. Mięśnie muszą mieć jasnoróżową barwę, ewentualnie czerwoną. Ostatnia w klasyfikacji jest klasa IV. Oznacza ona, że mięso jest krwawe, ścięgniste (wraz z węzłami chłonnymi), może być ono tłuste albo chude, gdzie wartość tłuszczu wynosi do 36%.
Gdzie kupić mięso wieprzowe?
Wieprzowina jest szeroko dostępna. Można ją spotkać praktycznie w każdym sklepie z wędlinami. Jednak, aby zaoszczędzić, warto wybrać się bezpośrednio do masarni, dzięki czemu omija się marżę pośredników. Można udać się na przykład do Zblewa, gdzie mieści się Masarnia Herold.
Mięso kupione bezpośrednio z takiego zakładu gwarantuje, że jest świeże oraz odpowiednio przechowywane. Pracownicy masarni udzielą także więcej informacji na temat pochodzenia zwierzęcia, niż zrobią to pracownicy dyskontu lub hipermarketu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana