Jakie powierzchnie można cynkować?
Cynkowanie to popularna i skuteczna metoda ochrony metalu przed korozją. Przedmioty ocynkowane wykazują bowiem kilkukrotnie większą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, głównie wilgoć, będącą podstawową przyczyną korozji wyrobów metalowych. Nie dziwi więc fakt, że cynkowanie stosowane jest w większości branż produkujących wyroby ze stali. Sprawdźmy zatem które powierzchnie można poddać cynkowaniu oraz jakie są sposoby cynkowania?
Co można ocynkować?
Cynkowanie można zastosować do większości wyrobów stalowych, a w przypadku tych, które mają bezpośredni kontakt z wodą lub powietrzem, jest to nawet zalecane. W procesie cynkowania na cynkowanym elemencie tworzy się warstwa chroniąca go przed powstawaniem korozji. Jej skuteczność zależy od metody cynkowania oraz środowiska, w jakim cynkowane przedmioty będą użytkowane. Jednak nawet w ekstremalnych warunkach cynkowanie znacząco wydłuża żywotność elementów metalowych. Przykładami wyrobów, których cynkowaniem zajmuje się Cynkownia Patelscy z Wągrowca, są m.in. blachy, pręty, profile, a także elementy złączne. Z pierwszych produkuje się pokrycia dachowe, karoserie samochodowe oraz wiaty i garaże blaszane. Kolejne wykorzystywane są do tworzenia różnych konstrukcji, np. ogrodzeń, masztów i wież telekomunikacyjnych, czy infrastruktury drogowej. Natomiast ostatnie, do których zaliczamy śruby, nakrętki i wkręty, znajdują zastosowanie podczas prac montażowych.
Jakie są rodzaje cynkowania?
Można wyróżnić kilka sposobów powlekania wyrobów metalowych cynkiem, ale najbardziej rozpowszechnione są cynkowanie ogniowe oraz cynkowanie galwaniczne. W przypadku pierwszej metody warstwę cynku nanosi się z użyciem wysokiej temperatury. Jej zaletą jest nieco większa trwałość, ale poważnym minusem są niskie walory estetyczne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku takich elementów jak: ogrodzenia, poręcze, balustrady czy wyroby dekoracyjne. Z kolei ocynk galwaniczny uzyskuje się poprzez zanurzenie metalu w chemicznym roztworze cynku, w którym z wykorzystaniem prądu następuje proces elektrolizy, czyli połączenie cząstek cynku z powierzchnią metalu. W efekcie otrzymujemy gładką warstwę zabezpieczającą. Jej wysokie walory estetyczne oraz bardzo dobre parametry ochronne sprawiają, że cynkowanie galwaniczne znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wizualna strona cynkowanych elementów ma duże znaczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana