Leki wspomagające leczenie trądziku i przebarwień skóry
Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Choć tego typu problemy występują głównie u osób w wieku dojrzewania, trądzik pospolity często występuje także u osób, które dojrzewania mają już dawno za sobą. Choroba ta może mieć nieprzyjemne skutki, które są związane głównie z defektem estetycznym. Żeby załagodzić powstałe objawy, warto jest sięgnąć po dostępne w aptekach leki na trądzik. Obecnie dostępnych jest dużo preparatów. W artykule dokładniej opisujemy, jakie są przyczyny powstawania trądziku pospolitego oraz jakie są dostępne w aptekach, łagodzące powstałe objawy, rodzaje leków bez recepty,
Jak powstaje trądzik?
Bezpośrednią przyczyną powstawania zmian trądzikowych i trądziku pospolitego jest wytwarzane przez gruczoły łojowe skóry sebum, czyli łój. W niektórych przypadkach gruczoły zaczynają go po prostu wytwarzać zbyt wiele, co sprawia, że pory skóry zaczynają się zatykać i na skórze dochodzi do powstawania licznych zakażeń bakteryjnych mieszków włosowych i gruczołów łojowych, czyli trądziku.
Do zwiększenia ilości wytwarzanego sebum dochodzi na skutek zwiększenia poziomu androgenów. O rodzajach trądziku opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:
Trądzik może występować w różnych wariantach. Może mieć postać niezapalną, która wiążę się głównie z powstawaniem zaskórników, lub postać zapalną, w której objawy są związane przede wszystkim z powstającymi podskórnymi grudkami, krostkami, bolesnymi guzkami czy cystami. Odmianą trądziku jest też trądzik młodzieńczy, który jest częstym objawem, towarzyszącym okresowi dojrzewania.
Jakie są dostępne leki na trądzik?
W leczeniu trądziku w zaawansowanej postaci konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii, czyli leków dostępnych na receptę. W przypadku mniejszych objawów można jednak sięgnąć po leki OTC na trądzik, czyli leki dostępne bez recepty. Najczęściej ich skład oparty jest na nadtlenku benzoilu, pochodnych witaminy A lub kwasie azelainowym. Które leki najlepiej się sprawdzają w zależności od rodzajów objawów?
Leki na bazie nadtlenku benzoilu
Nadtlenek benzoilu to substancja, która ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające, przeciwświądowe, wysuszające i ograniczające wytwarzanie sebum. Zastosowanie leków do skóry trądzikowej z nadtlenkiem benzoilu najlepsze efekty przynosi u pacjentów z trądzikiem pospolitym w postaci krostek i grudek. Wadą tych preparatów jest to, że nadtlenek benzoidu może powodować nadmierne wysuszanie i złuszczanie się skóry
Leki z retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A
Często w leczeniu objawów trądzikowych stosowane są też tzw. retinoidy, czyli pochodne witaminy A, m.in. retinol, tretynoina czy adapalen. Niestety większość leków na bazie retinoidów to leki dostępne wyłącznie na receptę, choć są też wyjątki. Pochodne witaminy A są rozpuszczalne w tłuszczach i łatwo wnikają w warstwę rogową naskórka, dzięki czemu docierają też do skóry właściwej i tkanki podskórnej. Działanie retinoidów polega na przyspieszaniu odnowy naskórka i normalizowaniu procesów różnicowania komórek naskórka. Oprócz tego hamują także rozwój bakterii oraz mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe. Ważną zaletą pochodnych witaminy A jest też to, że są w stanie usuwać powstałe przebarwienia potrądzikowe skóry.
Kwas azelainowy w leczeniu trądziku
Leki na bazie kwasu azelainowego mogą być pomocne w leczeniu objawów zarówno trądziku pospolitego, jak i trądziku różowatego. Substancja ta także ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Oprócz tego normalizuje prace gruczołów łojowych, złuszcza skórę oraz zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Dużą zaletą kwasu azelainowego jest też to, że można go stosować także na skórę delikatną, atopową, wrażliwą i dotkniętą łuszczycą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana