Metody przetwarzania pieczarek
Pieczarki to jedne z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych grzybów, które znajdują zastosowanie w praktycznie w każdej kuchni. Zależnie od sposobu przygotowania można wykorzystać je na wiele różnych sposobów. Sprawdzą się jako danie główne, ale również jako dodatek czy farsz. Zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze metody przetwarzania pieczarek? Chcesz wiedzieć, czy podczas obróbki tracą walory smakowe? Podpowiadamy.
W jaki sposób przetwarza się pieczarki?
Przetwarzanie pieczarek to nic innego, jak ich przygotowanie do spożycia. Najpopularniejszą formą jest ta doskonale znana praktycznie każdemu z domowej kuchni. Grzyby podaje się wówczas posiekane i lekko zarumienione na patelni. Nie jest to natomiast jedyna możliwość. Przetwarzanie pieczarek to także ich:
- blanszowanie,
- pasteryzowanie,
- sterylizowanie.
Jak wygląda blanszowanie pieczarek?
Blanszowanie pieczarek jest jedną z najczęściej stosowanych metod ich obróbki. Warto jednak pamiętać, że należy to zrobić w odpowiedni sposób, inaczej można utracić walory smakowe. Podczas blanszowania pieczarek należy pamiętać o kilku prostych krokach. Proces należy rozpocząć od przygotowania dwóch garnków, gdzie w jednym będzie wrzątek, a w drugim zimna woda z dodatkiem kostek lodu. Pieczarki po uprzednim obraniu i umyciu wrzuca się do wrzątku, gdzie wolno gotuje się je przez maksymalnie 2-3 minuty. Po tym czasie należy je odcedzić i wrzucić do zimnej wody z lodem, gdzie zostawia się je na kolejne 5 minut. Specjaliści z takich firm, jak Lomania Polsko–Francuska Spółka z o.o., podkreślają, że blanszowanie pozwala na uzyskanie grzybów miękkich oraz lekkostrawnych.
Sterylizowanie oraz pasteryzowanie grzybów
Proces sterylizowania pieczarek jest często stosowany w branży spożywczej. Dzięki niemu możliwe jest usunięcie z grzyba wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, które mogłyby przedostać się do żywności i być przyczyną chorób. Takie pieczarki uznaje się za najbezpieczniejsze dla człowieka. Dodatkowo podczas obróbki nie tracą one swoich walorów smakowych oraz zapachowych. Pasteryzacja to przetwarzanie pieczarek przy działaniu temperatury od 75 do 100°C. Dzięki temu grzyby zachowują walory odżywcze i swój charakterystyczny smak.
Dlaczego warto jeść pieczarki?
Pieczarki to cenne źródło błonnika w postaci beta-glukanów. Te natomiast odznaczają się zdolnością do obniżania złego cholesterolu w organizmie. Jedzenie tych grzybów pozwala wyregulować również poziom glukozy. Mają także sporo witaminy B.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana