Metody przetwarzania tworzyw sztucznych
W procesie przetwarzania tworzyw sztucznych dąży się do wytworzenia przedmiotu o konkretnym kształcie, np. narzędzia, części do maszyny, z określonych surowców. Z uwagi na niski koszt wytworzenia i łatwą obróbkę, tworzywa te są chętnie wykorzystywane w wielu branżach. Znajdują tu zastosowanie różne metody i technologie, które umożliwiają uzyskanie pożądanego efektu końcowego. Dowiedz się, które z nich są najpopularniejsze.
Rodzaje metod przetwarzania
Pożądany rezultat końcowy, rodzaj stosowanego materiału oraz przewidywane właściwości determinują wybór metody przetwarzania tworzyw sztucznych. Wśród najpopularniejszych wymienia się:
- wytłaczanie,
- wtryskiwanie,
- odlewanie.
Podczas wytłaczania materiał (granulat) podawany jest do ogrzewanego cylindra, w którym następuje uplastycznienie tworzywa. Jest ono podawane przez specjalną dyszę do formy,
w której, pod wpływem ciśnienia, przechodzi w stan stały.
Metoda wtryskiwania z kolei polega na umieszczeniu w formie uplastycznionego tworzywa, które w niej zastyga. Proces ten również zachodzi pod ciśnieniem, stosuje się tu na ogół urządzenia ślimakowe. Jak wskazują specjaliści firmy HUBENY, metoda ta pozwala na wyprodukowanie bardzo złożonych elementów i jest opłacalna przy dłuższych seriach produktów.
Odlewanie to metoda przetwarzania, która polega na wylaniu ciekłego tworzywa do otwartej lub zamkniętej formy odlewniczej. Otwarte formy służą np. do zalewania elementów zespołów elektronicznych. Stosuje się tu na ogół technikę maczania, odlewania grawitacyjnego, odlewania odśrodkowego bądź odlewania ciągłego.
Pozostałe metody
Wśród popularnych metod wymienia się również prasowanie, walcowanie oraz kalandrowanie. Prasowanie (techniką tłoczenia, przetłaczania, formowania płyt) polega na systematycznym wprowadzaniu tworzywa sztucznego do zamkniętego gniazda formującego. W efekcie tego stosowany materiał uplastycznia się, stapia, utwardza oraz zestala. Tłoczenie jest przeprowadzane na zimno, wybija się w płycie pożądany kształt przy wykorzystaniu stempla prasy hydraulicznej.
Walcowanie i kalandrowane to cykliczne przeprowadzanie wstępnie uplastycznionego tworzywa przez obracające się walce. Umożliwia ono kształtowanie pasma tworzywa o regulowanej grubości.
Metoda laminowania polega na nanoszeniu warstwy tworzywa na drugi materiał. W efekcie uzyskuje się trwałe połączenie kolejnych warstw nośnika (napełniacza), przy wykorzystaniu odpowiedniego spoiwa. Może ono przebiegać w temperaturze otoczenia lub wyższej, maksymalnie 150°C.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana