Mieszanki gumowe i ich rodzaje
Mieszanka gumowa to plastyczna mieszanina, w której skład wchodzi jeden lub więcej kauczuków i dodatkowych surowców, dzięki którym można uzyskać gumę o określonych właściwościach. Z mieszanek gumowych powstają wyroby przeznaczone dla różnych gałęzi przemysłu – wszystkie zastosowania wymagają konkretnych parametrów surowca, dlatego grupa mieszanek gumowych jest bardzo duża. Sprawdźmy, jakie są ich podstawowe rodzaje.
Mieszanki gumowe ogólnego i specjalnego przeznaczenia
Zakłady produkujące mieszanki gumowe oferują klientom zarówno standardowe mieszaniny, jak i te tworzone na indywidualne zamówienie. Wymagania dyktowane przez specyfikę działalności są różne, stąd możliwość stworzenia unikatowej mieszanki gumowej.
Na życzenie klienta wystawiamy świadectwo jakości. – mówi pracownik firmy Larkis specjalizującej się w produkcji m.in. wyrobów gumowych spełniających najwyższe standardy polskie i europejskie – Nasze produkty spełniają oczekiwania każdego odbiorcy dzięki temu, że mamy do dyspozycji najlepsze surowce i zaawansowane możliwości technologiczne. Bez tego nie bylibyśmy w stanie sprostać oczekiwaniom klientów. Ponadto służymy fachową pomocą w sporządzaniu receptur mieszanek.
Jak udało nam się dowiedzieć, aby spełnić wymagania odbiorców, obecnie do produkcji mieszanek gumowych są wykorzystywane wyłącznie najwyższej jakości surowce oraz skomputeryzowany ciąg produkcyjny.
Rodzaje mieszanek gumowych
Mieszanki gumowe są tworzone na bazie różnych kauczuków. Wśród nich są m.in.:
- NR,
- BR,
- CR,
- SBR,
- NBR,
- IR,
- IIR,
Skład mieszanek gumowych jest dostosowywany do specyficznych warunków środowiskowych pracy, dlatego produkowane są mieszaniny na bazie kauczuków odporne na:
- oleje hydrauliczne, silnikowe i smary,
- ciecze hydrauliczne,
- wodę,
- promieniowanie ultrafioletowe,
- płyny hamulcowe,
- roztwory środków chemicznych
i wiele innych czynników. Dostępne są mieszanki odporne na ekstremalne temperatury: od -60°C do +250°C.
Ponadto przy tworzeniu mieszanek gumowych specjalnego przeznaczenia bierze się pod uwagę takie wymagania jak m.in. doskonała odporność na ścieranie, możliwość długoletniej eksploatacji wykonanych z niej wyrobów, bezpieczne dopuszczenie do kontaktu z żywnością i wodą pitną, wytrzymałość wobec zarówno bardzo niskich, jak i ekstremalnie wysokich temperatur, niepodatność na działanie olejów, paliw, gazów, roztworów środków piorących.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana