Na czym polega nowoczesne sterowanie mieszadłem?
Na współczesnym rynku przetwórstwa i produkcji mleka istnieje niezwykle silna konkurencja, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wiąże się ona bezpośrednio z koniecznością ciągłego rozwoju zakładu. W tym celu należy możliwie w najwyższym stopniu zwiększyć jego wydajność, a jednocześnie nie stracić na jakości produktów. Jest to niezwykle trudne zadanie, jednakże pomóc w nim mogą programowalne sterowniki czasowe przeznaczone do mieszadeł.
Modernizacja z wykorzystaniem programowalnych sterowników czasowych
Jednym z najważniejszych czynników, które mają bezpośredni wpływ na linie produkcyjne w zakładach mleczarskim, są zmieniające się przepisy. To one najczęściej wymuszają wprowadzanie zmian, których zadaniem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w obiekcie lub zaostrzają normy sanitarne, do których dany obiekt musi zostać dostosowany.
Dlatego coraz większa ilość zakładów mleczarski wykorzystuje w swoich liniach produkcyjnych programowalne sterowniki czasowe, panele operatorskie, systemy wizualizacji i rejestracji danych. W ten sposób przy pomocy układów automatyki w mleczarstwie możliwe jest znaczne zwiększenie wydajności związanej z pracą pomp, zaworów, czy mieszadeł właśnie. To właśnie dzięki programowalnym sterownikom czasowym możliwe jest łatwe kierowanie pracą wielu urządzeń zewnętrznych w funkcji czasu.
Oprócz gotowych programów wiele z dostępnych na rynku sterowników czasowych ma również dodatkowe miejsce na przygotowanie indywidualnych programów, które będą odpowiadały potrzebom danego zakładu. W ten sposób można w znacznym stopniu poprawić nie tylko wydajność produkcji, ale również zwiększyć poziom bezpieczeństwa oraz obniżyć koszty.
Produkcją i dystrybucją programowalnych sterowników czasowych dla zakładów mleczarskich zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak MAKOT.
Wymagania rynku a możliwości zakładów mleczarskich
Wymagania rynku produktów spożywczych z roku na rok stają się coraz większe. Jest to spowodowane nie tylko zmianami upodobań klientów, ale też przemianami technologicznymi, które przyzwyczajają konsumentów do wysokiej jakości produktów w niskiej cenie. Dlatego wiele zakładów mleczarskich posiada spore problemy związane ze zbyt niskim poziom wydajności produkcji, modernizacjami w obrębie danej linii produkcyjnej lub mało efektywnym zarządzeniem posiadaną technologią. W rozwiązaniu większości z tych problemów pomóc może automatyka przemysłowa wraz z niezwykle szybko rozwijającą się inżynierią elektryczną, dzięki którym można nie tylko lepiej zarządzać produkcją, ale również w większym stopniu ją kontrolować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana