Na czym polega spawanie CNC?
Spawanie CNC to nowoczesna i w pełni zautomatyzowana metoda łączenia różnego rodzaju materiałów. Do jej przeprowadzenia wykorzystywany jest między innymi słupowysięgnik sterowany CNC. Technologia ta umożliwia szerokie regulowanie ruchu, dzięki czemu możliwe jest spawanie dużych obiektów. Rozwiązanie to głównie stosuje się w przemyśle ciężkim. Na czym dokładnie polega spawanie CNC i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.
Spawanie CNC – co warto wiedzieć?
Spawanie CNC, jak już wspomniano, to nowoczesna metoda, która wykorzystywana jest głównie w przemyśle ciężkim.
Znacząco różni się ono od tradycyjnych technik łączenia metali, chociażby ze względu na to, że odbywa się za pomocą słupowysięgnika sterowanego CNC. Ponadto maszyna jest wyposażona w dwie głowice spawalnicze – łuk kryty oraz MIG/MAG, a także w automatyczny układ wysokości palnika – wyjaśnia ekspert z firmy SANTEX.
Dodaje, że ważnym elementem zestawu jest wysokiej jakości kamera – umożliwia ona bieżące śledzenie postępów prac. Pomocny jest także system podawania i odzysku topnika. Spawanie CNC umożliwia również spawanie elementów obrotowych, o średnicy od 4000 mm do nawet 12000 mm.
Spawanie CNC maszynowe dzieli się na:
- spawanie proste
- spawanie interpolowane
Spawanie proste i interpolowane – charakterystyka
Spawanie CNC proste polega na wykonaniu spoiny prostej – poprzecznej lub wzdłużnej. Głównie jest ono wykonywane w przypadku dużych przedmiotów – rur, walców i innych, gdy grubość ich ścianki przekracza 40 mm. Do uzyskania maksymalnie trwałego łączenia stosuje się spoiny typu X. Warto pamiętać, że ważną rolę w tym procesie odgrywają również doświadczeni spawacze – muszą oni wykonać wstępne spawanie, które pozwala uniknąć powstania naprężeń od wysokich temperatur i odkształceń.
Spawanie CNC interpolowane nie jest często stosowane. Wykorzystuje ono proste spoiny oraz łuki i krzywizny. Uzyskanie tego efektu jest możliwe, gdy maszyny poruszają się po współrzędnych kartezjańskich lub biegunowych. Pierwsza metoda wymaga wykorzystania plotera, z pięcioosiową kinematyką. Z kolei metoda biegunowa wykorzystuje różnego rodzaju roboty przemysłowe. Naśladują one ruchy człowieka – dokładnie ramienia i dłoni, w której trzymają palnik spawalniczy. Wbrew obawom, ramię robota może wykonywać dowolne ruchy na małym polu, a dodatkowo ma możliwość pełnego obrotu podstawy, dzięki czemu prace mogą być realizowane w pełnym zakresie.
Tym, co łączy wszystkie wspomniane techniki spawania CNC, jest możliwość uzyskania wysokiej jakości, estetycznych, ale przede wszystkim trwałych łączeń. Jest to niezwykle ważne, gdyż zwiększa żywotność i bezpieczeństwo konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana