Na czym polega transport pneumatyczny?
Materiały sypkie wymagają zastosowania specjalnej techniki przemieszczania. Jest nią transport pneumatyczny. Instalacje wykorzystywane podczas procesu przemieszczania materiału działają na zasadzie różnicy ciśnień panujących na dwóch końcach trasy przepływu surowca. Transport pneumatyczny to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących przetransportować materiały sypkie, płynne i półpłynne.
Zasada działania transportu pneumatycznego
Transport pneumatyczny nie jest skomplikowanym procesem. Polega na przemieszczaniu cząsteczek materiału z jednego miejsca w drugie za pomocą ruchu powietrza. Transport pneumatyczny materiałów odbywa się poprzez rurociągi. Ruch powietrza możliwy jest dzięki różnicy ciśnień panujących na obu końcach drogi.
Układ transportu pneumatycznego zbudowany jest zwykle z:
- podajników,
- rurociągów,
- źródła powietrza,
- urządzeń odbierających.
W zależności od transportowanego materiału stosuje się różne kombinacje elementów. Podajnikami są na przykład ssawy, zasilacze śluzowe i podajnik komorowe, rurociągi to system rur, złączek, rozdzielaczy i łuków. Źródłem powietrza mogą być wentylatory, dmuchawy, kompresory i pompy próżniowe, urządzenia odbierające zaś to cyklony i filtry. Właściwy dobór powyższych elementów zapewnia wydajną i praktycznie zautomatyzowaną pracę systemu. Właściwe połączenie poszczególnych części pozwala na jego użytkowanie bezobsługowe.
Zastosowanie transportu pneumatycznego
Transport pneumatyczny służy do przenoszenia materiałów sypkich, płynnych i półstałych. Stosuje się go przede wszystkim w celu przetransportowania materiałów między dwoma punktami produkcyjnymi. Sprawdza się na przykład w przemyśle wytwórczym, gdzie często konieczne jest mieszanie różnych składników, które są magazynowane w wielkich zbiornikach. Ich przewożenie tradycyjnym transportem jest zazwyczaj nieopłacalne i wydłuża czas produkcji. Transport pneumatyczny służy także do przewożenia gotowego produktu w postaci sypkie, płynnej lub półstałej do maszyn pakujących. Umożliwia też rozładunek cystern.
Pracownicy firmy Nova Process wśród największych zalet tego procesu wymieniają możliwość przesyłania materiałów w zamkniętych przewodach na duże odległości, możliwość wybranej konfiguracji trasy, możliwość odbierania materiału z kilku różnych punktów możliwość automatyzacji oraz bezpieczeństwo procesu. Korzystając z transportu pneumatycznego, przedsiębiorstwo nie ponosi strat materiałowych. Zamknięty system rurociągów zapobiega wysypywaniu i wylewaniu się surowca poza układ.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana