Przemysłowe znaczenie sterowników elektronicznych
Sterowniki elektroniczne są elementami systemów, które wspomagają automatyzację procesów oraz linii technologicznych. Dzięki nim możliwe jest gromadzenie informacji o przebiegu kolejnych działań i sterowanie nimi. Tak zbierane dane są monitorowane, rejestrowane i analizowane, umożliwiają diagnostykę programową i sprzętową. Są one chętnie wykorzystywane, z uwagi na łatwość instalacji i obsługi. Dowiedz się, jaką rolę odgrywają w przemyśle!
Charakterystyka sterowników elektronicznych
Sterowniki elektroniczne są odpowiedzią na coraz wyższe wymogi w zakresie niezawodności i szybkości podejmowania decyzji. Radzą sobie w obliczu konieczności częstych zmian konfiguracji i rozbudowy układów sterowania, co najczęściej wynika ze zmian technologicznych oraz dążenia do minimalizacji kosztów procesów.
Te nowoczesne podzespoły ułatwiają zarządzanie łańcuchem dostaw, a także poprawianiem uwierzytelniania. Mikrokomputery przemysłowe przejmują sygnały wejściowe z czujników i w oparciu o nie wykonują zadane im programy, a w efekcie sterują urządzeniami wyjściowymi. Sterowniki elektroniczne obejmują na ogół takie elementy jak:
- moduły wejściowe i wyjściowe,
- jednostka centralna,
- interfejsy, które zapewniają komunikację z innymi urządzeniami.
Elementami wyjściowymi analizowanych sterowników są różne urządzenia wykonawcze, takie jak: styczniki, elektrozawory, falowniki, wskaźniki.
Zastosowanie sterowników elektronicznych
Jednym z pierwszych odbiorców sterowników elektronicznych był przemysł samochodowy, z czasem jednak zyskały one na popularności w przemyśle. Od wielu lat zastępują układy sterowania przekaźnikowego oraz analogowe układy regulatorów przemysłowych. Obecnie, jak podkreślają specjaliści Firmy Projektowo Konsultingowej Franciszek Celka, pełnią one ważne funkcje w ramach:
- wizualizacji stanu oraz przebiegu procesów przemysłowych,
- zdalnego sterowania przebiegiem procesu oraz jego parametrami,
- diagnostyki procesu,
- wsparcia działań operatora procesu,
- obserwacji oraz analizy krytycznych zmiennych procesowych,
- archiwizacji danych procesowych,
- opracowania raportów, zestawień i wydruków.
Znajdują zastosowanie w automatyce procesowej, głównie w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, motoryzacyjnym i wielu innych. Wraz z innymi elementami automatyki tworzą systemy, które mają korzystać ze wspólnej bazy zmiennych procesowych, wykorzystywanych do sterowania i wizualizacji procesów. Są odpowiedzialne za kontrolowanie systemu operacyjnego czasu rzeczywistego i wykonanie zadań procesowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana