Przenośniki łańcuchowe i taśmowe - czym się różnią?
To sprzęt charakteryzujący się dużą wytrzymałością oraz odpornością na tarcie. Jego wadą może być konieczność częstego smarowania łańcuchów, aby nie skrzypiały. Ma również tendencję do rdzewienia oraz zakleszczania się i może wymagać częstszej konserwacji, a także bardziej wnikliwej kontroli stanu technicznego.
Przenośniki taśmowe – co to takiego?
Przenośniki taśmowe, inaczej paskowe czy liniowe, działają za pomocą cięgna, którymi są taśmy. To właśnie one przeznaczone są do transportu różnych towarów. Przenoszą głównie materiały sypkie i ładunki takie jak:
- kartony,
- skrzynki,
- worki.
W przeciwieństwie do przenośników łańcuchowych nie poleca się tu transportowania dużych ciężarów. Może to grozić przegrzaniem się, spaleniem lub zerwaniem pasa transmisyjnego.
Przenośniki liniowe dzieli się na przenośne, stałe i przewoźne. Taśma może się tu poruszać w jedną lub w dwie strony. Taki sprzęt posiada własny napęd albo jest podłączony do innych przenośników. To cicha i bezobsługowa maszyna, która nie wymaga smarowania. Na dodatek ryzyko zakleszczenia jest znikome. Można tutaj uzyskać większe prędkości niż w przypadku przenośników łańcuchowych.
Firmy takie jak SerwMar budują specjalne przenośniki taśmowe dopasowane do potrzeb klientów i realizowanych w ich przedsiębiorstwach procesów technologicznych. Dlatego warto skorzystać z takiej możliwości.
Wybór odpowiedniego przenośnika zależy tak naprawdę od profilu firmy, która chce je wdrożyć do swojej działalności. Do ciężkich pakunków z pewnością bardziej będą pasować przenośniki łańcuchowe, natomiast do produktów sypkich i stosunkowo lekkich – przenośniki taśmowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana