Z jakich elementów składa się forma wtryskowa?
Forma wtryskowa to narzędzie, dzięki któremu możliwa jest produkcja rozmaitych elementów z tworzyw sztucznych. Nie każdy wie jednak, z czego konkretnie składa się taka konstrukcja, a jest to niezwykle ważne jeśli chcemy osiągnąć zadowalające efekty produkcji. W tym artykule przyjrzymy się więc bliżej, temu zagadnieniu wyjaśniając, jak zbudowane są wspomniane formy.
Kluczowe elementy
Analizę budowy musimy zacząć od dwóch elementów, dzięki którym cała konstrukcja może działać. Są to podzespół ruchomy i nieruchomy, umocowane do stołu wtryskarki. Za sprawą tego pierwszego możliwe jest otwieranie oraz zamykanie formy, natomiast zadanie drugiej części to doprowadzanie tworzywa do gniazd formujących. Gniazda te, nazywane również kształtkami, wykonuje się tak, aby odpowiadały kształtowi wyrobu. Kluczowe jest więc zaprojektowanie ich wyjątkowo precyzyjnie, gdyż jeśli popełnimy tu błąd, nie będziemy w stanie narzędzia wykorzystywać. By zamocować wspomniane gniazda, potrzebujemy kolejnego istotnego elementu formy określanego mianem płyt formujących. Wykonuje się je przeważnie ze stali, chociaż zdarzają się też modele aluminiowe. Wybór właściwego metalu w dużej mierze zależy od przeznaczenia formy, dlatego pozostawmy go profesjonalistom, na przykład Prodmet S.C., którzy mają niezbędną wiedzę oraz doświadczenie.
Układy form wtryskowych
Ponieważ formy wtryskowe to narzędzia precyzyjne, nie mogłyby działać bez skomplikowanych układów. Za najważniejszy uważa się układ wlewowy, odpowiadający za doprowadzanie tworzywa do wcześniej już omówionych gniazd. Wyróżniamy dwa jego typy – zimnokanałowy oraz gorącokanałowy. Ten pierwszy jest tańszy, jednakże będzie trudniejszy w obsłudze. Opcja gorącokanałowa jest nieco droższa w zakupie, natomiast okaże się ekonomiczniejsza w dłuższej perspektywie czasu. Kolejny istotny element to układ chłodzenia, gdyż podczas pracy forma może osiągać temperatury sięgające 120 stopni. Buduje się go z kanałów, wewnątrz których umieszczona będzie ciecz chłodząca, taka jak woda lub specjalne oleje. Ostatnim z istotnych układów jest system wypychający, umożliwiający wyjęcie gotowego produktu z formy. Można użyć tu wypychania przy pomocy sprężonego powietrza, specjalnych tulei lub rozwiązań pneumatycznych, a uzależnione jest to od właściwości wyrobu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana