Siłowniki pneumatyczne – zastosowanie i rodzaje
Siłowniki pneumatyczne wprawiają w ruch urządzenia, których nie da się poruszyć siłą ludzkich mięśni. Napędzają maszyny, które charakteryzują się jednostajnym i regularnym ruchem. Elementy te stosowane są w wielu dziedzinach przemysłu – od produkcji po rolnictwo. Jakie rodzaje siłowników pneumatycznych można znaleźć na rynku? Jakie są największe zalety tych podzespołów?
Czym jest siłownik pneumatyczny?
Siłownik pneumatyczny jest urządzeniem mechanicznym, które do wytwarzania siły wykorzystuje energię sprężonego gazu. Stosowany jest w budownictwie maszyn jako element wykonawczy do wprawiania w ruch określonych podzespołów danego urządzenia. Siłowniki pneumatyczne nierozerwalnie kojarzą się z przemysłem i motoryzacją. Można je spotkać:
- na halach produkcyjnych,
- w samochodach, gdzie służą do otwierania drzwi i klap,
- w pojazdach ciężarowych, gdzie wykorzystuje się je do wprawiania w ruch platform rozładunkowych,
- w narzędziach używanych przez strażaków np. przecinarki, rozwieraki,
- w automatycznie otwieranych bramach wjazdowych i garażowych,
- w meblach, gdzie służą do otwierania szafek.
Jak widać, główną funkcją siłowników pneumatycznych jest przesuwanie, otwieranie, dociskanie i obracanie.
Podział siłowników pneumatycznych
Siłowniki pneumatyczne można podzielić ze względu na rodzaj ruchu roboczego. Wyróżniamy wówczas modele:
- liniowe – jednostronnego i dwustronnego działania,
- kątowe,
- krzywoliniowe.
Jeśli pod uwagę weźmiemy rodzaj elementu roboczego, to wtedy podział siłowników pneumatycznych będzie wyglądał następująco:
- tłokowe,
- nurnikowe,
- membranowe,
- mieszkowe,
- workowe i dętkowe.
Jak informuje specjalista z firmy Siłovex, która od 2009 roku zajmuje się produkcją i regeneracją siłowników pneumatycznych – elementy te można również podzielić na tłoczyskowe i beztłoczyskowe.
Jakie są zalety siłowników pneumatycznych?
Największą zaletą siłowników jest to, że charakteryzują się nieskomplikowaną konstrukcją i są łatwe w obsłudze. Prosta budowa zapewnia bezawaryjne działanie elementu przez długi czas, zakładając, że będzie on eksploatowany w prawidłowy sposób. Kolejnym plusem jest ekologiczny czynnik napędowy, czyli najczęściej sprężone powietrze, które jest szeroko dostępne. Co istotne, siłowniki pneumatyczne świetnie sprawdzają się w trudnym środowisku pracy. Niestraszna im wilgoć ani wysoka/niska temperatura. Warto dodać, że siłowniki pneumatyczne można wykonać na indywidualne zamówienie, co pozwala na całkowite dostosowanie ich parametrów do potrzeb konkretnej maszyny czy zastosowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana