W jakich miejscach zaleca się zastosowanie separatorów z bypassem?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wprowadzane do zbiorników naturalnych lub wód gruntowych ścieki powinny zostać oczyszczone z substancji olejowych i ropopochodnych, tak aby ich zawartość nie przekraczała 15 miligramów na litr cieczy na wylocie. Aby spełnić te wymogi, stosowane są wobec tego specjalistyczne separatory oleju, wśród których wyróżnić można także modele z bypassem.
Czym są separatory oleju?
Separatory oleju to urządzenia przepływowe, które odpowiadają za mechaniczne oddzielanie substancji olejowych, ropopochodnych oraz emulsji od ścieków, czyli za ich podczyszczanie. Dzięki nim substancje olejowe i ropopochodne pozostają na powierzchni cieczy, skąd następnie są na przykład odsysane, a pozbawione ich ścieki odprowadzane do kanalizacji. Separatory oleju można podzielić na modele pierwszej — koalescencyjne oraz drugiej klasy — grawitacyjne, a także te wyposażone w bypass.
Separatory oleju z bypassem wyróżniają się tym, że są one zintegrowane z komorą rozdziału dopływu oraz przewodem obejściowym, określanym właśnie bypassem będącym kanałem o przekroju prostokąta, który otacza w połowie zbiornik separatora. Dzięki niemu w sytuacji, kiedy ilość dopływających ścieków przekroczy możliwości przepustowe separatora, rozdzielane są one na dwa strumienie. W związku z tym ścieki o przepływie nominalnym kierowane są do komory separatora, w której oczyszczane są z olei, a ścieki o przepływie maksymalnym przekierowywane są do obejścia hydraulicznego, z którego odprowadzane są do kanalizacji deszczowej.
Gdzie powinny być stosowane separatory z bypassem?
Klasyczne separatory oleju i substancji ropopochodnych, jakie znaleźć można w ofercie firmy HUBENY stosowane są w instalacjach przemysłowych oraz komunikacyjnych występujących między innymi:
- na stacjach benzynowych,
- w rafineriach,
- w rozlewniach paliw,
- w warsztatach samochodowych,
- w stacjach obsługi pojazdów,
- w myjniach samochodowych.
Czyli wszędzie tam, gdzie do ścieków mogą przedostać się substancje ropopochodne, które zagrażają środowisku naturalnemu.
Separatory oleju z bypassem zalecane są natomiast do zastosowania na przepływach do 1500 l/s. Dzięki posiadanemu obejściu zwiększają one bowiem ich przepustowość nawet 10-krotnie. Czyli na przykład do oczyszczania wody deszczowej pochodzącej z terenów nieprzepuszczalnych. Dodatkowo z powodzeniem mogą być one montowane na przykład na parkingach w pobliżu dróg miejskich oraz lotnisk. Ich zaletą jest także to, że mogą być one wyposażone w czujniki poziomu oleju, osadów oraz przepełnienia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana