Z jakich urządzeń składają się wydajne systemy odpylania w stolarniach?
W przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką drewna dochodzi do powstania pyłów, które są szkodliwe dla zdrowia i życia pracowników. W wysokich stężeniach mogą grozić wybuchem. Zanieczyszczenia takie jak pył, kurz, wióry i trociny mogą ponadto negatywnie wpływać na jakość produktu końcowego. Z tego powodu w zakładach produkcyjnych montuje się systemy centralnego odpylania, który poprawia bezpieczeństwo pracy. Poznaj elementy takich instalacji!
Elementy instalacji centralnego odpylania
Stosowane w zakładach przemysłowych instalacje centralnego odpylania obejmują wiele elementów. Są nimi przede wszystkim:
- kanały oraz kształtki, które są odpowiedzialne za usuwanie niebezpiecznych drobin z powietrza,
- kolana segmentowe oraz tłoczone,
- trójniki, przejścia standardowe oraz specjalne,
- manszety na maszyny oraz węże,
- węże na centra obróbcze,
- obejmy rurowe,
- systemy podwieszeń instalacji.
Systemy te cechują się na ogół szybkim montażem i demontażem. Warto się zdecydować w tych miejscach, gdzie stale unoszą się w powietrzu pyły, kurz, trociny. Jak wskazują specjaliści firmy PENNY GONDEK, poza stolarniami mogą one być wykorzystane w zakładach branży metalowej, papierowej, odlewniczej, stoczniowej oraz spożywczej.
Jak działa system odpylania?
Zadaniem systemu jest usuwanie z powietrza zanieczyszczeń, oparów oraz gazów powstających w procesie technologicznym. Instalacja taka obejmuje zestaw połączonych ze sobą z rur i kształtek, wykonanych z ocynkowanej blachy. Łącznikami są tu kolanka, trójniki, reduktory i obejmy, z uszczelkami lub bez.
Dodatkowym wyposażeniem systemu odpylania i oczyszczanie powietrza jest urządzenie mechaniczne, a więc falowniki silnik. Sterują one pompą oraz wentylatorami. Istotną rolę odgrywają filtry, na ogół kasetowe, oczyszczające odsysane nieczystości z powietrza i odprowadzające je na zewnątrz.
Właściwie zaprojektowana i wykonana instalacja to wysoce zautomatyzowany system. Składa się on z różnego rodzaju automatyki wentylacyjnej i układów służących monitorowaniu poziomu zanieczyszczenia. System taki działa w pełni automatycznie, konieczne jest jedynie jego okresowe sprawdzenie i wymiana filtrów. Musi on być perfekcyjnie zaprojektowany oraz użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Duże znaczenie ma szczelność połączeń, a także płynna współpraca wszystkich elementów. Warto przy tym pamiętać, że poszczególne elementy systemu cechują się różnymi parametrami oraz rozmiarami. Powinny one być wykonane z dobrego materiału i zakupione u zaufanego producenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana