Zasada działania i zastosowanie sprężarki tłokowej
Sprężarki tłokowe są uważane za najstarsze urządzenia, wykorzystujące sprężone powietrze. Użytkownicy cenią je za adaptacyjność do różnych działań, zarówno amatorskich i przydomowych, jak i profesjonalnych, przemysłowych. Owe sprężarki zaliczamy do sprężarek objętościowych. Taki podział wynika z faktu, że w tych urządzeniach sprężone powietrze to wynik zmniejszenia jego objętości. Czym charakteryzują się sprężarki tłokowe? Jakie jest ich zastosowanie?
Budowa sprężarki tłokowej
Najważniejszymi elementami sprężarki tłokowej są: korpus cylindra, głowica z zaworami i układ korbowy (w jego skład dodatkowo wchodzą tłok, korbowód i wał korbowy). Dość często na przodzie kompresora tłokowego zamontowany jest reduktor i odwadniacz (dzięki nim można regulować ciśnienie).
Dobrej jakości sprężarki tłokowe można odnaleźć w sklepie internetowym RG Narzędzia z Białegostoku. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w branży narzędziowej.
Jak działa sprężarka tłokowa?
Działanie sprężarki tłokowej zaczyna się od tłoka, który wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne. Ów element w trakcie przemieszczania w dół wytwarza podciśnienie w cylindrze. Następuje otwarcie zaworu ssącego (w wyniku różnicy ciśnień między atmosferą a powietrzem w cylindrze), przez co cylinder napełnia się powietrzem.
Zawór ssący zamyka się dopiero wtedy, kiedy tłok wraca na pierwotną pozycję. W trakcie przemieszczenia tłok ogranicza przestrzeń, w której zamknięte jest powietrze i powoduje jego sprężenie. Maksymalne ciśnienie wywołuje otwarcie zaworu tłocznego, przez który sprężone powietrze wydostaje się z cylindra na zewnątrz.
Najważniejsze zalety sprężarek tłokowych
Sprężarki tłokowe posiadają wiele zalet, z czego najważniejsze to łatwość obsługi i konserwacji, niska cena, niewielkie zużycie energii (tylko w mniejszych, mobilnych) i powszechne zastosowanie (w przemyśle, gospodarce). Urządzenia są uniwersalne, wydajne, niezawodne. Zapewniają bezpieczeństwo podczas pracy. Zwykle mają kompaktową obudowę, dzięki czemu łatwiej je przenosić. Największą wadą większych sprężarek tłokowych jest ich energochłonność.
Zastosowanie sprężarek tłokowych
Sprężarki tłokowe są chętnie wykorzystywane w różnych dziedzinach gospodarki i przemysłu. Najczęściej jednak spotyka się je głównie w warsztatach samochodowych. W przemyśle budowlanym, motoryzacji i górnictwie sprężarki tłokowe wykorzystuje się do zasilania, włączania i wyłączania hamulców pneumatycznych, sprężania powietrza w celu rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych, napełniania butli z gazem technicznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana