Czy można zezłomować auto bez dowodu rejestracyjnego?
Zezłomowanie samochodu to skuteczny i ekonomiczny sposób na pozbycie się zalegającego w garażu czy na podwórku niesprawnego auta. Czasem takie rozwiązanie okazuje się naprawdę opłacalne. Przed podjęciem decyzji o zlikwidowaniu samochodu warto się do niego odpowiednio przygotować. Jakie dokumenty są niezbędne podczas złomowania i czy da się to zrobić bez dowodu rejestracyjnego?
Dokumenty niezbędne do zezłomowania pojazdu
Zezłomowanie pojazdu możliwe jest po przedstawieniu odpowiednich dokumentów potwierdzających, że pojazd należy do danej osoby lub że została ona upoważniona do zlecenia likwidacji auta. Trzeba zatem okazać dowód tożsamości, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. W sytuacji gdy samochód ma kilku właścicieli, niezbędne jest zaprezentowanie pisemnej zgody każdego z nich na kasację. Jeśli o zezłomowanie samochodu prosi znajomy lub członek rodziny konieczne będzie podpisanie przez niego upoważnienia, które pozwoli przekazać pojazd do utylizacji.
Alternatywą dla dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu może być zaświadczenie z wydziału komunikacji. Do urzędu należy zabrać ze sobą oświadczenie o utracie dowodu osobistego, dokument potwierdzający, że jest się właścicielem samochodu (np. umowa kupna-sprzedaży), lub w przypadku zarejestrowania auta na firmę — wydruk z KRS. Jeśli auto zostało przekazane jako darowizna, przyda się także akt notarialny. W sytuacji współwłasności niezbędne będzie pełnomocnictwo pozostałych właścicieli.
Gdzie zezłomować auto?
Szukając najlepszego przedsiębiorstwa do likwidacji pojazdu, warto wybrać sprawdzone miejsce, które zajmuje się profesjonalnym demontażem, złomowaniem i kasacją. Istotne jest również zapewnienie szybkiej wyceny i sprawnej obsługi. Wynika to z faktu, że osoby decydujące się na zezłomowanie auta pragną dopełnić formalności jak najszybciej. Dla wielu osób ważne okazuje się kompleksowe podejście do kwestii likwidowania pojazdów, obejmujące nie tylko złomowanie, ale też transport auta od klienta do siedziby firmy. Mobilny skup złomu prowadzi np. firma CABANRECYKLING. Takie rozwiązanie przydaje się szczególnie osobom, które nie wiedzą, w jaki sposób przetransportować niesprawne auto lub nie chcą tracić na to czasu.
Warto zastanowić się też, jak kasacja samochodów wpływa na środowisko. Poszukując miejsca do demontażu auta, należy zwrócić uwagę na aspekt segregacji odpadów, zarówno stałych, jak i płynnych. Pojazd oddany do zezłomowania powinien zostać poddany profesjonalnemu recyklingowi przez licencjonowaną firmę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana