Jak łączyć ze sobą taśmy przenośnikowe?
Taśmy podnośnikowe są bardzo ważnym elementem wielu urządzeń transportujących. Ich sprawne działanie gwarantuje szybką i niezawodną pracę. Zapewniają one ponadto bezpieczeństwo przewozu materiałów sypkich i dużych gabarytów. Trudność jednak leży w tym, że muszą one być połączone ze sobą w odpowiedni sposób. W zależności od rodzaju taśmy transportującej występuje kilka rodzajów łączeń.
Działanie taśm podnośnikowych – co warto wiedzieć?
Łączenie taśmy w dużym stopniu oddziałuje na awaryjność konkretnego sprzętu. Jest tak, ponieważ na ten element wpływa wiele różnych czynników:
wysoka temperatura,
promieniowanie UV,
przeciążenia nominalne,
preparaty chemiczne.
Jak przekonują specjaliści z firmy Mettech, sposób spojenia ma znaczenie w kontekście tego, jak duża siła będzie oddziaływać na miejsce połączenia.
Bez względu na to, z jaką branżą ma się do czynienia, taśmy przygotowuje się w jednakowy sposób. W pierwszym etapie docina się je na odpowiedni wymiar, a w kolejnym kroku – łączy w obwód.
Metoda łączenia na gorąco
Wulkanizacja na gorąco polega na zgrzewaniu części taśmy pod wpływem wysokiej temperatury, przy użyciu specjalnej prasy.
Przekładki z tkaniny redukuje się w taki sposób, by stopniowo zmniejszała się grubość produkowanego elementu. Następnie dokładnie oczyszcza się końce i za pomocą kleju łączy się je ze sobą.
Metoda klejenia na zimno
Taśmy można też połączyć ze sobą na zimno. Podczas łączenia końcówek, stosuje się specjalistyczny klej przeznaczony do stosowania w niskich temperaturach. Taki proces powtarza się trzykrotnie. Po przyklejeniu, całość jest następnie dociskana rolkownicą. Jej zadaniem jest usunięcie zalegających pęcherzy powietrza.
Ostatnim etapem w tej technice łączenia taśm jest użycie gumy w płynie.
Metoda łączenia mechanicznego
Jeszcze jednym sposobem łączenia jest zespalanie mechaniczne przy zastosowaniu specjalnego złącza mechanicznego. Potrzebne jest do tego spoiwo w formie stali zwykłej lub nierdzewnej.
Metoda mechaniczna sprawdza się wówczas, gdy nie ma możliwości zamontowania gotowego obwodu.
Kiedy warto korzystać z serwisu taśm przenośnikowych?
Jak już zostało wspomniane, taśmy transportujące znacznie usprawniają funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Wadliwie połączone, mogą więc powodować wiele strat.
Właśnie dlatego, w razie potrzeby, warto korzystać ze wsparcia serwisu taśm przenośnikowych.
Najlepiej wybierać takich wykonawców, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, a przy tym korzystają wyłącznie ze sprawdzonych rozwiązań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana