Do jakich prac wykorzystuje się ploter tnący?
Ploter tnący jest urządzeniem o wszechstronnym zastosowaniu i możliwościach. Ceniony jest za precyzję cięcia i powtarzalność wzorów. Wykorzystywany jest na szeroką skalę wśród wielu branż przemysłowych, takich jak branża poligraficzna i wykończeniowa oraz do produkcji materiałów marketingowych i architektonicznych. W artykule zastanowimy się, w jakich pracach najlepsze zastosowanie ma ploter tnący.
Działanie ploterów tnących
Ploter tnący jest sterowanym komputerowo urządzeniem służącym do precyzyjnego wycinania rozmaitych kształtów za pomocą ostrzy w materiałach o dużej powierzchni. Ploter zależnie od zapotrzebowań może zostać dostosowany do wycinania w materiałach miękkich, jak również takich o większej grubości i twardości, jak tworzywa plastikowe lub styropian.
W użyciu możemy wyróżnić dwa główne rodzaje plotera tnącego różniące się sposobem pracy z materiałem. Plotery płaskie bardzo dobrze nadają się do pracy ze sztywnymi tworzywami i odznaczają się dużą precyzją w wykonywanej pracy. Ich wadą jest jednak fakt, że powierzchnia, z jaką mogą pracować, jest ograniczona wielkością powierzchni roboczej samego plotera.
Plotery bębnowe zaś są wyposażone w ruchomy bęben, na który nawijany jest materiał, wykorzystywany do wycinania. Dzięki temu możliwe jest tworzenie naprawdę dużych wzorów i wycinanych elementów. Mogą one jednak pracować wyłącznie z miękkimi i elastycznymi materiałami.
Zastosowanie ploterów tnących
W branży marketingowej ploter tnący wykorzystywany jest do wycinania liter i kształtów w zadrukowanej folii samoprzylepnej, wykorzystywanej do oklejania witryn sklepowych i różnego rodzaju pojazdów.
Wykorzystywany jest również przy produkcji szyldów, plakatów i banerów do zastosowań reklamowych.
- stwierdza specjalista z firmy Frez Studio.
W przemyśle odzieżowym plotery znajdują swoje zastosowanie przy produkcji ubrań i obuwia z tkanin oraz skór. Dzięki ploterom możliwe jest szybkie i precyzyjne wycinanie elementów odzieży według ustalonych szablonów, które następnie są ręcznie lub maszynowo zszywane razem w gotowy strój. Ze specjalnych folii wycinane są również nadruki w formie tak zwanych prasowanek, przedstawiające loga, logotypy albo rozmaite napisy i obrazki, które są następnie umieszczane w różnych miejscach odzieży.
W branży architektonicznej plotery mają swoje zastosowanie w wycinaniu elementów modeli architektonicznych, z których składane są prezentacje makiet projektów budowli. Wycinane na ploterze szablony elementów mogą zostać wykorzystane przy wycinaniu kształtów w twardszych materiałach.
Zastosowanie ploterów tnących nie ogranicza się jednak do wycinania. Dzięki temu, że ostrze głowicy może zostać wymienione na inne narzędzie, możliwe jest na przykład użycie specjalnych pisaków do kreślenia i szkicowania grafik wektorowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana