Dodatkowe elementy wyposażenia nowoczesnej piekarni
Praca piekarza czy cukiernika uległa dużej przemianie na przestrzeni ostatnich lat. Przyczyną tego jest między innymi postęp technologiczny, który tradycyjne narzędzia wyparł całkowicie z tego typu przedsiębiorstw. Kompletne linie technologiczne i maszyny pozwalają na przygotowanie wyrobów w sposób estetyczny i jednocześnie ekonomiczny. W co dokładnie wyposażone są nowoczesne piekarnie?
Wyposażenie piekarni — co się na nie składa?
Tradycyjnie wykonywane wypieki są bardzo pracochłonne. Niezbędne jest uzyskanie dobrze wyrobionego, oraz przede wszystkim, dobrze spulchnionego ciasta. Pomaga w tym fermentator mąki pszennej lub fermentator mąki żytniej, zwany inaczej żurownikiem. Urządzenie to stwarza możliwość wielokrotnego wykonywanie dobrej jakości zakwasu.
W celu obniżenia ilości drożdży stosowanych do ciast, przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiej jakości, używa się drożdżownika. Pozwala on na przygotowanie i przechowywanie mleczka z drożdży. Dodatkowo jest on doskonałą bazą do stworzenia nowoczesnej linii produkcji ciast żytnich, pszennych i mieszanych.
Sprzęt wspomagający proces fermentacji, czyli zaparzacz mąki, również znacząco usprawnia proces przygotowywania ciast. Zaparzka z mąki dodawana do wyrobów cukierniczych poprawia ich smak i zapach oraz wydłuża świeżość.
Oprócz wymienionych wyżej sprzętów, w zakładach piekarniczych znajdują zastosowanie również automatyczne przesiewacze do mąki. Niezbędne mogą okazać się stacje załadunkowe, systemy recepturowe oraz systemy dozowania komponentów sypkich i wody. Wspomniane urządzenia precyzyjnie odmierzają składniki, potrzebne do stworzenia idealnych wypieków.
Dlaczego warto zautomatyzować pracę w piekarni?
Dobre wyposażenie nowoczesnej piekarni jest istotne ze względu na obecne potrzeby rynku. Wprowadzenie automatycznych rozwiązań i metod tworzenia wyrobów sprawia, że czas wykonywania poszczególnych czynności znacząco się skraca. Jednocześnie jakość produktów pozostaje wciąż na wysokim poziomie. Dobry sprzęt daje też możliwość nadzoru nad zachodzącymi procesami technologicznymi.
Skutkuje to poprawą opłacalności działania przedsiębiorstwa oraz jego większą efektywnością. Ograniczenie ilości zatrudnionych osób pozwala na przeznaczenie zaoszczędzonych funduszy na inne cele — np. marketingowo-sprzedażowe.
Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się produkcją maszyn piekarniczych, które mają usprawniać pracę i jednocześnie zapewniać wysoką jakość produktów. Przykładem jest firma Bakerlink, która konstruuje urządzenia na bazie autorskich projektów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana