Formalności wymagane przy skupie bydła
Skup bydła to transakcja, która wymaga od sprzedawcy i kupującego dochowania szeregu formalności. Pod uwagę bierze się bowiem nie tylko samą cenę i warunki handlu, ale również masę bydła, zdrowie zwierząt oraz wiele innych czynników. O czym warto szczególnie pamiętać, zawierając tego typu zobowiązanie? I do kogo należy się zgłosić, chcąc sprzedać bydło?
Klasyfikacja tusz bydła
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że kwota, jaką uzyska producent za bydło, zależy od kategorii bydła, masy zwierząt i wartości rynkowej. W tym celu sporządzana jest tak zwana klasyfikacja tusz bydła, która może obejmować kilka kategorii, zależnych od płci i wieku zwierząt.
Na przykład dość powszechnie stosowana kategoryzacja EUROP zakłada 5 klas handlowych uformowania (E, U, R, O, P) i pięć klas zewnętrznego otłuszczenia (1, 2, 3, 4, 5). Dodatkowo stosowane są skróty IR dla jałówek i buhajek o masie do 300 kg. Jeśli chodzi o pozostałe litery, to A zarezerwowane są dla buhajek maksymalnie 2-letnich, a B dla buhajów. Wolce to C, krowy – D, natomiast dla jałówek przewidziano literę E. W zależności od możliwości zbytu tusz zakłady ustalają skupu dla każdej kategorii odrębne ceny.
Ocena odbywa się na podstawie zewnętrznych oględzin półtusz przez klasyfikatora dysponującego odpowiednimi kwalifikacjami oraz specjalistyczną wiedzą.
Niezbędna umowa
Większość transakcji związanych z bydłem odbywa się w oparciu o umowy kontraktacyjne na dostawę zwierząt rzeźnych.
Zazwyczaj mają one charakter umów ramowych i są zawierane między punktem skupu bydła a rolnikiem, spółdzielnią oraz jednostkami gospodarki uspołecznionej prowadzącymi gospodarstwa rolne.
Taki kontrakt jest wiążącym dokumentem, bez którego trudno wyobrazić sobie legalnie zatwierdzoną sprzedaż. Poza wspomnianą umową kontraktową sporządza się również specjalny dokument przewozowy, łańcuch żywieniowy oraz cennik będący integralną częścią umowy. Trzeba o tym pamiętać na etapie przewozu bydła.
Kto zajmuje się skupem bydła?
Gdzie zgłaszać się, gdy chcesz mieć pewność, że skup bydła będzie przeprowadzany zgodnie z obowiązującymi obyczajami?
Najlepiej skierować się do wyspecjalizowanych w tym kierunku przedsiębiorstw, takich jak Anto-Leo. To firma zajmująca się skupowaniem zwierząt rzeźnych od hodowców z całej Polski. Możesz im sprzedać krowy, byki, jałówki i cielęta z gospodarstw hodowlanych.
To, co ich wyróżnia, to między innymi oferta odbioru zwierząt bezpośrednio od hodowcy i transport do siedziby firmy w specjalnie przystosowanych do tego celu pojazdach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana