Jakie dachy pokrywa się papą?
Papa jest popularnym i ekonomicznym pokryciem dachowym. Ceniona jest za łatwy montaż i dużą trwałość. Kiedyś była nasączaną substancjami ropopochodnymi tekturą, współcześnie materiałem budowlanym produkowanym z nowoczesnych komponent. Dzięki temu możemy korzystać z wielu rodzajów pap o różnych zastosowaniach. Poznaj ich zalety i dowiedz się, jakie dachy można pokrywać papą.
Papa jako pokrycie dachowe i nie tylko
Papa powstaje poprzez nasączanie i pokrywanie osnowy z włókna szklanego, poliestrowego lub tektury substancjami ropopochodnymi – mieszaniną bitumów i polimerów. Została opatentowana z myślą o wykonywaniu przeciwwilgociowych i przeciwwodnych izolacji elementów obiektów budowlanych. Wciąż doskonale sprawdza się do izolacji fundamentów, ścian podpiwniczenia, posadzek oraz innych powierzchni, które wymagają skutecznej ochrony przed wilgocią. Duża grupa pap bitumicznych służy również do porywania dachów.
Rodzaje pap bitumicznych do pokrywania dachów
Z bogatym asortymentem pap bitumicznych można zapoznać się, przeglądając witrynę internetową hurtowni budowlanej Domet z miejscowości Lamki, niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego, która oferuje też ceramikę i chemię budowlaną, akcesoria dachowe itp. Podstawowymi typami pap są papy podkładowe i wierzchniego krycia. Te pierwsze przeznaczone są do wykonywania spodnich warstw w pokryciach dachowych i w układach wodoszczelnych i wodochronnych. Natomiast papy wierzchniego krycia służą jako ostatnia, zewnętrza warstwa pokrycia dachowego w systemach pokryć wielowarstwowych. Mogą też stanowić jednowarstwowe samodzielne pokrycie dachowe. Innymi typami są papy specjalne, oksydowane, paroizolacyjne i papy tradycyjne.
Zastosowanie pap bitumicznych
Nowoczesne papy bitumiczne nadają się do ochrony niemal wszystkich rodzajów dachów budynków mieszkalnych, garaży oraz obiektów przemysłowych. Nie tylko spełniają swoje zadanie na dachach płaskich, ale również skutecznie zabezpieczają dach skośne nawet o ostrym kącie nachylenia. Dzięki swoim zaletom i wyjątkowej żywotności, sięgającej nawet kilkudziesięciu lat sprawdzają się, jako solidne pokrycia tymczasowe lub stałe. Pełnią też funkcję podkładu pod gonty bitumiczne lub inne rodzaje pokryć dachowych np. pod dachy trzcinowe. Niezastąpione są przy budowie ekologicznych dachów zielonych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana