Najczęstsze usterki agregatów chłodniczych
Rolą agregatów chłodniczych jest utrzymanie niskiej temperatury w zamrażarkach, lodówkach i innych urządzeniach znajdujących się np. w sklepie spożywczym. Eksponowane produkty powinny nie tylko dobrze się prezentować, ale i spełniać pewne normy jakościowe, aby pozostać dopuszczone do dalszej sprzedaży. Awaria instalacji może jednak temu przeszkodzić.
Regularny serwis i konserwacja niejednokrotnie zapobiegają powstawaniu większych usterek. Sprawna reakcja na wystąpienie jakiegokolwiek uszkodzenia pozwala uniknąć jego pogłębiania się, a co za tym idzie – doprowadzenia do większej, trudniejszej do zażegnania awarii. Warto również podkreślić, że naprawa zaniedbanego urządzenia zazwyczaj kosztuje dużo więcej niż rutynowa kontrola, dzięki której można było się ustrzec podobnego wydatku. W długotrwałej eksploatacji agregatów chłodniczych pomaga też znajomość najczęstszych nieprawidłowości w ich działaniu.
Agregaty chłodnicze – gdzie szukać przyczyn awarii?
Jedną z „najpopularniejszych” usterek występujących w tego rodzaju urządzeniach jest brak przepływu czynnika chłodniczego przez parownik. Przyczyna takiego zjawiska tkwi zwykle w zapchanym filtrze, stąd konieczność jego systematycznego sprawdzania i oczyszczania. Źródłem takiej awarii może być także zapowietrzenie, które może wystąpić podczas uruchamiania lub konserwacji agregatów chłodniczych. Konvekta, a właściwie sprzęt tej marki wymaga również otwarcia odpowiednich zaworów (odcinających bądź regulujących), co może zostać przeoczone przez pracownika i powodować awarię.
Podstawowym objawem braku przepływu czynnika chłodniczego przez parownik niejednokrotnie jest też niskie ciśnienie na linii ssącej urządzenia. Warto wcześnie wykryć podobną usterkę, ponieważ może ona być przyczyną poważniejszej awarii (stąd potrzeba regularnej kontroli, np. w serwisie Konvekty). Często pojawia się także problem z samymi sterownikami: jeżeli agregat chłodniczy działa poprawnie, a pomimo to występuje komunikat o błędzie, sprzęt prawdopodobnie wymaga kalibracji.
Inne usterki w agregatach chłodniczych
Parownik nie jest jedynym „kłopotliwym” komponentem. Zanieczyszczeniu może też ulec m. in. skraplacz, wpływając tym samym na sprawną wymianę ciepła. Agregaty chłodnicze czasem również komunikują o: za wysokim bądź niskim ciśnieniu czynnika chłodniczego, zbyt dużej temperaturze parownika, a także generują alarm przeciwzamrożeniowy. Niektóre z tych powiadomień da się usunąć ręcznie, warto jednak zweryfikować ich zasadność z fachowcem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana